Yeni Nesil ÖKC Ödeme Kaydedici Cihaz Fiyatları 2023

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici cihazlar YN ÖKC ismiyle anılabilmektedir. Artan teknolojik gelişmeler Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca işlevsel ve teknik özellikleri genişletilmiş ödeme yöntemlerinden birisidir. YN ÖKC cihazları içinde barındırmış olduğu yazılım ve internet bağlantısı sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı birimine güvenilir bir şekilde veri aktarmaya yaran küçük bir cihaz olarak adlandırabiliriz.

Geçmişteki yazar kasaların gelimmiş hali olarak adlandırabileceğimiz bu cihazlar, tam olarak ne işe yarıyor ve neden var? Kimler almak zorunda, almasa neler olur? Hepsini sizler için derledik…

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı Nedir?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların mazisi çok eski değil. Henüz 2016 yılının ocak ayına kadar klasik yazar kasalar kullanıyorduk. Herhangi bir satış işlemi yapıldığında önce yazar kasa fişi verilir, eğer kredi kartıyla alışveriş yapılmışsa da onun slipi de ayrı bir şekilde taktim edilirdi. Her akşam dükkân kapatılmadan önce yazar kasadan gün sonu raporu alınır ve bunlar toplanarak muhasebe aracılığıyla Maliyeye aktarılırdı.

01.01.2016 tarihiyle birlikte de bütün bu prosedürler tarih oldu. YN ÖKC, pos uyumlu olduğu için tek bir fiş üzerinden bütün işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca bütün bilgiler eş zamanlı bir şekilde Gelir İdaresi Başkanlığına gönderiliyor.  Anlayacağınız esnafları büyük bir zahmetten kurtaran minik bir bilgisayar olarak adlandırabiliriz.

Bu özellikle esnaflara kolaylık sağladığı gibi işin mali açısından da büyük avantajlar barındırıyor. İşlemler anlık yapıldığı için kimse vergi kaçıramıyor ve gayri resmi herhangi bir girişimde bulunamıyor. Tüm bilgiler anlık paylaşıldığı için her şey kayıt altına alınmış oluyor.

Kaç Tür Yeni Nesil ÖKC Var?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların iki temel fonksiyonda çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Basit- Bilgisayar bağlantılı Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları

Basit – Bilgisayar bağlantılı Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları, içeriğinde banka ya da diğer ödeme kurumlarına ait POS cihazı barındırmayıp, kullanıcıların talep etmesi halinde harici olarak banka vb. kurumlarına ait POS Cihazlarının bağlanabildiği yazar kasalara verilen isimdir.

  • EFT & POST özellikli Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları

EFT & POS özellikli YN ÖKC içeriğinde banka vb. kurumlara ait EFT & POS ödeme sistemlerini de barındıran daha komplike bir sistemdir.

Yukarıdakiler dışında bir de benzinlikteki akaryakıt pompalarına entegreli ya da sinema & yolcu biletlerine özel dizayn edilen sektörel çeşitleri bulunmaktadır. Fakat tüm YN ÖKC’lerin ortak buluşma noktaları ise bilgisayar destekli bir yazlım olması ve internet yardımıyla bütün verileri GİB Bilgi Sistemleri aktararak iletişim ortamı sağlamasıdır.

Yeni Nesil ÖKC Nereden ve Nasıl Alınır?

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarını kimliklerinizi ibraz ederek sureti ile yetkilendirilme verilmiş ödeme kaydedici cihazların satışını yapan bayilerinden temin edebilirsiniz. Yetkili bayiler satışı gerçekleştirmeden hemen önce, alıcının vergi bilgilerini www.gib.gov.tr adresine girerek sorgulama yaptırır. Sorgulama sonucunda çıkan bilgileri kullanıcıya imzalatarak evrakları maliyeye teslim eder. Daha sonra da bu cihazların kurulumunu yaparak iş verene teslim ederler.

İşletmelerde bu cihazları kullanıp, müşterilerine fiş kesmektedir. ÖKC Fişi olarak da adlandırılan bu fişin tam olarak ne olduğunu da açıklayalım.

ÖKCC Fişi Nedir? Ne İşe Yarar?

ÖKC fişinin asıl mantığı klasik yazar kasa fişidir. Fakat kâğıt olarak benzeseler de teknolojik olarak ayrışım gösteriyorlar. 880 TL’ye kadar olan ticaretiniz karşılığında hizmet verdiğiniz müşteriye ÖKC fişini taktim etmek zorundasınızdır. Bu cihazların maliyeti ne kadar, biraz da o konuya değinelim.

ÖKC Ödeme Kaydedici Cihaz Fiyatları 2023

ÖKC Ödeme Kaydedici Cihaz Fiyatları 2023 yılında barındırdığı özellikler kapsamında farklılık göstermektedir. Kimi cihazlarda temassız özellik bulunurken bazıları yalnızca şifreyle çalışır. Hatta kablolu ve kablosuz olan türleri de mevcut. Küçük bir bilgisayar olarak adlandırabileceğiniz için özellik açısından içine aklınıza gelebilecek tüm kolaylıkları entegre edebilirsiniz. Satış rakamları özellikleri kapsamında ortalama 1500 TL’den başlayıp 3000 TL’ye kadar artış gösterebilmektedir. Peki bu cihazları bu rakamları ödeyerek illa satın almak zorunda mısınız?

Kimler Yeni Nesil ÖKC Kullanmak Zorunda?

Yeni nesil ÖKC Ödeme Kaydedici Cihazları kullanmak zorunda olan kişiler kanundaki 3100 sayılı madde kapsamında şu şekilde tanımlanmıştır. 1. ya da 2. Sınıf tüccarların fatura verme zorunluluğu varsa satışlarında mutlak suretle YN ÖKC cihazlarını kullanmak zorundadır. Anlayacağınız özetlemek gerekirse ticaret yapan herkesim mutlak süretle kullanmak zorunda. Tabi bazı istisnalar da yok değil. Hemen bunlara da değinelim.

Kimlerin Yeni Nesil ÖKC Kullanma Zorunluluğu Bulunmuyor?

Yeni nesil ÖKC Ödeme Kaydedici Cihazlarını kullanma zorunluluğu bulunmayan kitle, yukarıda genellediğimiz 1. ve 2. sınıf tüccarlar dışında kalan kişilerdir. Bu kişileri örneklendirecek olursak;

  • Serbest Meslek Çalışanları
  • Gayrimenkul ve Menkul Sermaye ile uğraşan emlakçılar
  • Zirai kazanç elde edenler
  • Toptancılık yapanlar
  • Basit Usulde çalışarak vergilendirilen ticari getirisi bulunan kişiler olarak genelleyebiliriz

Bu kişiler yaptıkları meslek kapsamında vergilendirmelerini farklı sistemler üzerinden ödemektedirler. Ben kullanmak zorunda olmamama rağmen kullanmak istemiyorum diyorsanız da bu durumda cezai yaptırımla karşılaşıyorsunuz.

ÖKC Almama Cezası Nedir?

Ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan ve kullanmayan ticari işletmenin tespit edilmesi durumunda (- ki artan teknoloji sayesinde bu durum kısa bir süre içerisinde ortaya çıkartılır.) Her tespit edildiğinde 1. Sınıf tüccar 1400 TL, 2. sınıf tüccar 700 TL özel usulsüzlük cezası öder. Anlayacağınız satın alacağınız cihaz kadar ceza ödüyorsunuz.

Ceza kesildikten sonra cihazı temin etmeyip bir ay sonra yakalanırsanız aynı cezayı tekrar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle henüz Ödeme kaydedici cihaz almamış ve yakalanmamışsanız şanslısınız demektir. En kısa sürede kendinize temin etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu