Soğuk Hava Deposu Yaptırma Maliyeti ve Şartları Nelerdir?

Soğuk odalar, insanların yaşamları boyunca farklı ihtiyaçlarının depolandığı bir yerdir denilebilir. Genel olarak, eski insanlar yiyecekleri bozulmadan korumak için elleriyle kazıdıkları çukurlarda veya yerdeki mağaralarda depolarlardı. Ancak günümüzün ileri teknolojisi sayesinde soğuk hava deposu oluşturulmuş ve çeşitli ürünlerin bu depolarda yapısal özelliklerine göre muhafazası ön planda tutulmuştur. En küçük soğuk hava deposu maliyeti en az 210.000 TL dir. Kazancı ise bitmek bilmeyen ve gideri olmayan bir gelir kapısıdır.

Duvarlar çok düzgün ve kolay temizlenebilir, zeminler ise ürüne zarar vermeyecek şekilde mükemmel pürüzsüz olmalıdır. Tavan ile tankın üstü arasında en az 80-90 cm mesafe kalacak şekilde istiflenmelidir. Hava akışını engellememek için bu çok önem arz eden bir detaydır. Bu durum önemli bir husus olduğundan tankın kapasitesine göre soğuk hava deposu doğru düzgün kullanılmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Yaptırmak Mantıklı ve Kaarlımıdır?

Soğuk oda veya soğuk hava deposu tanımı, yapay olarak belirli bir sıcaklık üreten depolara verilen isimdir. Soğuk odalar genel olarak içeri koyulan ürünleri dışarıda ki sıcaklığın altında bir yerde depolamak için tasarlanmıştır. Soğutucu bölmesi, yiyeceklerin anında veya uzun süreli saklanması için en uygun ortamı sağlar. Özel olarak tasarlanmış soğuk odanın temel işlevi sebze, meyve ve diğer gıdaların bozulmalarını önlemek ve kullanım ömürlerini uzatmaktır.

Soğuk hava depoları gayet karlı bir iştir. Mantıklı olması da buradan gelmektedir. Bir soğuk hava depocusunun deposu hiçbir zaman boş kalmaz. Her zaman iş yapmaktadırlar.

Soğuk Hava Deposu Yaptırmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Tarım ve Ormancılık Bakanlığına başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca şartları sağlarsanız devlet desteği bile alabilirsiniz. Önce bir depo tutmanız gerekir. Daha sonra depoyu gerekli masrafları yaptıktan sonra soğuk hava deposuna döndürmeniz gerekir. Bu iş tamamlandığında giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Yaptırma İzinleri Nasıl Alınır?

Vergi dairesinden vergi tabelası çıkarttırmanız gerekir. SGK’dan gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Ayrıca belediyeye harç ödemeniz gerekmektedir sadece bununla bitmez ve bir de Ticaret ve meslek odalarına kayıt olmanız zorunludur. İzinleri buradan alıp orman bakanlığına gidebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu