Saray Tavuğu Yetiştiriciliği ve Kredi Şartları Nisan 2023

Diğer tavuk türlerine kıyasla daha farklı bir görünüme sahip olan saray tavuğu sahip olduğu özellikler nedeniyle hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun ilgi görmektedir.

Özellikle mevcut tavukçuluk faaliyetleri içerisine son dönemlerde eklenen saray tavukçuluk çeşitli kanat yetiştiriciliği ve salma ile organik tavukçuluk faaliyetleri için alternatif olmuştur.

 • Bu tavuklara ait yumurtaların maddi değeri diğer yumurtalara göre oldukça yüksektir.
 • Saray tavuk çiftliği kuran girişimci elde ettiği tavukları ortalama altı ülkeye ihraç etmektedir.
 • Yerli tavuklara göre saray tavuklarının bakımı biraz daha zor olarak bilinir.
 • Dişi saray tavuğu yaklaşık iki kilogram, erkek tavuklar ise ortalama 2,7 kilogram ağırlığa sahiptir.
 • Sultan adı verilen tavuk bodur tavuklar hariç olmak üzere en küçük tavuk türü olarak bilinir.

Tavuk yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiye Tavuk Çiftliği Açma Şartları yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Saray Tavuğu Yumurtası Fiyatları Ne Kadardır?

Genel olarak bakıldığında organik tavuk yumurtası fiyatları ile saray tavuğu yumurtası fiyatları arasında bariz fark vardır. Buna göre organik yumurtaların tane satış fiyatı 1 TL iken saray tavuğu yumurtasının fiyatı 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir.

Ancak bu yumurtanın satışının yapılabilmesi için öncelikle satıcının yurt dışına ihraç etmek ile ilgili yasal mevzuatları yerine getirmesi ve pazar bulması gerekecektir. Buradan da anlaşılacağı üzere görüntüsüyle dikkat çeken bu tavuklar yumurta fiyatları ile de ilgi görmektedir.

Saray Tavuğu Fiyatları

Yumurtasıyla olduğu kadar kendi fiyatlarıyla da sektörde adından sıklıkla söz ettiren saray tavuğu fiyatları ortalama 500₺ olarak bilinir. Bu tavuklara dair üretimin düşük olması ve arz talep dengesinden dolayı tavuğun fiyatı marketlerde satılan tavuklara kıyasla biraz daha yüksek olmaktadır.

Genellikle girişimciler saray tavuğu yetiştiriciliği yaparken bu fiyatları hesaba katarak küçük yatırımlarla büyük paralar kazanmayı hedeflemektedir.

Bundan dolayı tavuk çiftliği kredisi için olan talepler günden güne artış göstermektedir. Özellikle devlet destekli saray tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenler TKDK aracılığıyla verilen tavuk çiftliği hibe kredisi için yoğun ilgi göstermektedir.

KOSGEB Saray Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi

KOSGEB kanatlı yetiştiriciliği kapsamında hibe desteği vermekte olup bu amaçla saray tavuk yetiştiriciliği için çiftlik kurulabilir. Kurum tarafından verilen hibe destekleri belirli kodlar ile sınırlandırılmıştır. Buna göre;

 1. Gıda ürünlerinin imalatı
 2. Kümes hayvanları etlerinin saklanması ve işlenmesi
 3. Et ürünlerinin imalatı

Et ve kümes hayvanları etlerinden elde edilen ürünlerin imalatı KOSGEB kanatlı yetiştiriciliği destekleri olarak belirtilir. Buradan da anlaşılacağı üzere KOSGEB kümes hayvanları ile ilgili teşvik ve hibeler vermektedir.

KOSGEB’in diğer destekleri hakkında bilgi sahibi olmak için Kobi Kredi Teşvik Destekleri yazımıza göz atabilirsiniz.

KOSGEB Saray Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Başvurusu

KOSGEB saray tavuk çiftliği hibe desteklerinden yararlanabilmek için kurum açıklamasında belirtilen kodlarla ilgili proje geliştirmek ve bu projenin onay alması gerekir.

Bunun öncesinde kurum tarafından verilen girişimcilik eğitimlerine katılmak ve buradan başarılı olarak sertifika almak şartı vardır.

Bu uygulama tüm KOSGEB hibe ve teşvikleri için geçerlidir. Sertifikanın alınmasının ardından yapılmak istenen iş kolu ile alakalı proje hazırlanarak KOSGEB’e sunulur ve onay alınır.

Onay alındıktan sonra ödeme yapılması için taahhütname imzalanır ve bununla birlikte destek ödemesi ilgili kuruma iletilir.

Saray Tavuğu Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Saray tavuğunun ve yumurtasının fiyatlarının yüksek olması çok sayıda insanın bu alana yönelmesine neden olmaktadır. Bu noktada saray tavuğu yetiştiriciliği karlı mı sorusu akıllara gelecektir.

Kar elde edebilmek için öncelikle bu tavuk türüne yönelik yüksek maliyetleri karşılayabilecek finansman desteği sağlayabilmek gerekir. Bu sebeple kurulum için ne kadar sermaye gerektiği detaylı şekilde araştırılmalıdır.

Tavuk çiftliği kurmak için; Aynı anda çok sayıda tavuk satın almak gerekeceğinden başlangıç aşamasında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi oranda sermaye birikimine sahip olanlar için saray tavuğu yetiştiriciliği uzun dönemde kar getiren bir faaliyet olarak ifade edilebilir.

Saray Tavuğu Yetiştiriciliği Destekleri

Saray tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenler ilk iş olarak finansman desteği arayışına girerler. Bu noktada genellikle akla ilk olarak banka kredileri gelir. Özellikle yeni iş kuracaklar için hayvancılık kredileri adı altında çok sayıda destek verilmektedir.

Ancak bu kredi olanaklarından yararlanabilmek için düzenli gelir, çiftçilik yapıldığına dair belge, yüksek kredi notu gibi durumların belgelenebiliyor olması istenir.

Banka buna ilave olarak çeşitli belgeler isteme hakkına sahiptir. Bankalardan kredi almak için gerekli koşulları sağlayamayanlar için en iyi seçenek devlet destekli saray tavuğu ödemeleri olacaktır.

Devlet Destekli Saray Tavuğu Yetiştiriciliği

Devlet destekli saray tavuğu yetiştiriciliği denilince genellikle akla ilk olarak KOSGEB ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) gelmektedir. Bu iki kurum birbirinden bağımsız olarak ve farklı koşullarda hibe yardımı ya da kredi desteği vermektedir.

Devlet desteği alınmak istenildiğinde öncelikle hangi kurumun seçileceğine karar verilmelidir. Bu kurumların hibe ve kredi koşulları ile ilgili detaylı bilgiye internet siteleri üzerinden ulaşılabilir. Böylece kurumlar arası kıyaslama yapılarak en uygun destek seçilebilir.

Saray Tavuğu Yetiştiriciliği KOSGEB Desteği

Saray tavuğu yetiştiriciliği KOSGEB desteği alabilmek için öncelikle kurum tarafından işletme kaydı yapılması ve başvuru için gerekli projenin hazırlanmış olması gerekir. Buna ek olarak kurum tarafından destek verilen alanlar incelenmeli ve bunlar arasında yer alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.

Bu kapsamda ilgili maddede sayılan destek alanları hayvancılık sektöründe yer alan girişimciler için yüksek tutarlı finansman kaynağı haline dönüşmektedir. Bu finansman olanağından yararlanabilmek için işletme kaydının olmasının yanı sıra kobi beyannamesinin de onay alması gerekir.

Saray Tavuğu KOSGEB Hibe Desteği

Saray tavuğu KOSGEB hibe desteği veri tabanı kaydı ve kobi beyannamesi doldurulması işlemlerinin ardından ilk aşamada 50.000 hibe desteğine başvuru yapılmalıdır.

 • Verilen hibenin amacı işletme kurarken katlanılan yüksek maliyetleri karşılamak olup bu amaçla geri ödemesiz mali destek sağlanır.
 • KOSGEB’in hayvan alımı konusunda destek vermediğini bilmek gerekir.
 • Bunun yerine malzeme ve kurulum giderlerini karşılamak amacıyla KOSGEB’e başvuru yapılabilir.
 • Eğer hayvan alımı destekleri için başvuru yapılacaksa bu durumda Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tercih edilmelidir.

Saray Tavuğu Yetiştiriciliği ve TKDK Desteği

Saray tavuğu yetiştiriciliği TKDK desteği genellikle hayvan alımı amacıyla ilgi görmektedir. Başvuru yapılan bölgeye göre farklı miktarlarda hayvan alımının desteklenmesini sağlayan bu ödemeler devlet desteği adı altında verilir.

Destekten yararlanabilmek için teşvik bölgesinde yer almak ya da ilgili alanlara yönelik girişimin olması gerekir. Bunun yanı sıra satın alınacak hayvanların TKDK verilerinde kaydının bulunması ve sertifikası olan türler arasından alınması şartı vardır. Bu şartları sağlayan kişiler başvuru yaparak saray tavuğu yetiştiriciliği finansman desteği alabilirler.

Ziraat Bankası Saray Tavuğu Yetiştiriciliği Kredisi

Ziraat Bankası saray tavuğu yetiştiriciliği kredisi alabilmek için banka şubesine şahsen başvuru yapmak gerekir. Kanatlı hayvan faaliyetlerine yönelik olarak verilen saray tavuğu yetiştirme kredisi için geçerli olan faiz oranı ve vade seçenekleri kişinin durumuna göre belirlenir.

Krediyi alabilmek için başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olması şartı aranır. Bu şart pek çok kredi türü için geçerlidir.

Kredi çekebilmek için gerekli kredi notu hakkında bilgi almak için Kredi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olması Lazım yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu