Riskli, Risksiz Yatırım Tavsiyeleri ve Araçları 2023

2023 yılında riskli ve risksiz getiri sağlamak amaçlı yatırım araçlarına herkes birikimlerini katlama girişimlerinde bulunuyor. Yatırım girişim sürecinde de genellikle geç kalındığını düşünerek çekimser bir şekilde daha düşük yatırımlar yapılır ya da yatırım yapma konusundan tamamen uzaklaşabilirler. Nihayetinde her ne kadar risksiz yatırım olarak bir yola başvurulsa da her zaman bir risk söz konusu olacaktır.

Yatırım araçları, genel olarak risk seviyelerine göre ayrılıyor. Birikim sahibi her yatırımcı, yatırım yaparken elde etmek istediği getiriye göre bir yatırım aracı seçip o yatırım aracına yatırım yapmaya başlayabiliyor. Tabi her yatırım aracına yatırım yapmaya başlamadan önce, risklerin çok iyi analiz edilmesi ve daha sonra yatırım yapmaya geçilmesi gerekiyor.

Risksiz yatırım araçları dışındaki diğer yatırım araçları, her zaman için sıradan insanları kanser edecek seviyede yormuştur. Eğer uzmanlık alanınız ekonomi değilse, bu karmaşık problemleri anlamanız pek mümkün değil.

Bu nedenle çoğu kişi, günü zararsız kapatmak ve yatağa huzurla stressiz bir şekilde girebilmek için, risksiz yatırım araçları seçer ve onlara yatırım yapar. 2023 yılı için Yatırım araçlarını inceleyelim;

Risksiz Yatırım Aracı Nedir?

Risksiz yatırım araçları, kazanmak için herhangi bir riskin alınması gerekmeyen, getirisi önceden belli olan yatırım araçlarıdır. Mesela bugün borsada bir hisse senedi alsanız veya bir miktar altın, 2 sene sonra hangi fiyattan satacağınızı kesinlikle tahmin bile edemezsiniz.

Ancak, risksiz yatırım araçları kesinlikle böyle değildir, getirisi önceden belli olduğu için bu gece bile ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Elbette risk olmadığından dolayı getiriler diğer yatırım araçlarına göre hayli düşük. Peki risksiz yatırım araçları nelerdir?

Altın Yatırımı Riskli mi? Risksiz mi?

Altın ile yatırım yapmak aslında bildiğiniz üzere uzun yıllardır söz konusu olan, “yastık altı” tabirine yol açan bir yatırım aracıdır. Tabii ki yapılan altın yatırımları somut olarak değil de bankalarda altın hesaplarında bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tercih edilen bankadır. Bankadan altın alım-satım işlemleri yapılırken altın fiyatları standart kur fiyatlarından farklı, bankaların belirlediği fiyatlara göre olmaktadır. Dolayısıyla iyi araştırma yaparak sizin için en uygun bankayı tercih etmek yararınıza olacaktır. 

Genel olarak altın yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır ve ek olarak hiçbir yatırım aracında aceleci davranmamak gerekir çünkü acele ile yapılan bir hamle muhtemelen yatırım konusunda sizin zararlı çıkmanıza yol açacaktır. Dolayısıyla yapılan yatırımların uzun bir süre unutulması gerekir diyebiliriz. Bu durumda ve aşağıdaki tabloda anlaşılan altın uzun vadede risksiz yatırım anlamına gelmektedir.

Pandemi süreci başladığında yapılan araştırmalarda 2020 Mart ayında gram altın 315 TL’den işlem görürken Kasım ayında ise 534 TL’ye kadar yükseldi ve 2023 yılı başlarında ise 437 TL civarlarında bir hareketlilik söz konusu. Süreç değerlendirmesi yapıldığında özellikle Mart ile Kasım arasında 8 aylık bir süreçte %65’ten fazla bir artış söz konusu olmuştur ve ardından artık pandemi döneminin normalleşmesi ve dünyada gerçekleşen bazı siyasi olaylar ile düşüşler oldu ve stabil bir hal almış oldu.

Altına yatırım yapılır mı?“ sorusu sorulduğunda ise altına her zaman yatırım yapılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken yer ciddi anlamda uzun vadeli paranızı altında bekletmek ve olası ihtiyaç durumunda direkt “Altını bozarım” düşüncesinde olmamaktır.

Yatırım sonrasında da altının değer kaybetmesi sizi heyecanlandıracak ve “Acaba daha fazla zarar etmeden bozsam mı?” sorularını kendinize sormanız mümkün olacaktır ve bu durumlarda da soğuk kanlı olmalı ve sadece süreci takip etmelisiniz. Belirttiğimiz gibi yatırımda aceleci olmak zarara sürükleyecektir. Yine son bilgilere göre Altında risk durumu uzun vadede yoktur diyebiliriz.

Gümüş Yatırımı Riskli mi? Risksiz mi?

Gümüş yatırımı son zamanlarda kendini daha ön plana çıkaran bir yatırım türüdür. Gümüş altın gibi yorumlanabilir fakat inişleri ve çıkışları aslında altına göre çok daha hareketlidir. Örneğin; gram altın %1 artış gösterdiği zaman gümüş %5-10 oranında bile artış gösterebiliyor ve tabi ki aksi durum olarak düşüşlerde de benzer şekilde yüksek oranlı hareketlilik söz konusu olabilmektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre gümüş hakkında iyi söylemler ve değer kazanacağına dair bilgiler mevcut fakat yapılan analizler varsayımlardan ibaret. Risk konusunda ise kurların fazla inişli çıkışlı olması gümüş yatırımı biraz riskli olduğunu gösterebilir.

Döviz ($,€,£) Yatırımı Riskli mi? Risksiz mi?

Döviz yani dolar, euro, sterlin gibi para birimlerine yatırım yapmak da altın gibidir. Dövizde dikkat edilmesi gereken nokta ise uzun vadeli bir analiz yapmaktır. Örneğin altın uzun vadeli ve her zaman değer kazanabilecek bir madenken dövizde ise güncel kur değerleri geçmiş ile iyi bir şekilde karşılaştırılarak çok yüksek değerlere sahip değilse tercih edilebilir.

Ek olarak borç alma, verme konularında da döviz oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Döviz Risk durumunu ise orta düzey olarak ifade edebiliriz. Aşağıdaki grafik dolar grafiğidir hemen hemen uzun vadede euro ve sterlin grafiğide aynı şekildedir. Çünkü genel olarak döviz yükselişleri ₺’nin değer kaybı sonucunda yükselir.

Banka Vadeli Mevduat Faizi ile Yatırım

Banka mevduat faizin bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi tartışmaya açık bir konu olsa da risksiz denilebilecek bir yatırım yöntemidir. Yatırım miktarınıza göre kazanç miktarınız da ortalama bellidir ve bu durum rutin bir hal alır. Buradaki asıl mesele ise yatırmış olduğunuz ücretin bankalar tarafından kullanılması, işlem görmesi durumları size gelir sağlamaktadır.

Ek olarak döviz kurlarında gerçekleşen hareketlilik de kazancınızı arttırabilir. En önemlisi; seçmiş olduğunuz banka sürekli faiz oranlarını düşürmemesi ve günlük, aylık olarak verdiği mevduat faizidir.

 • Kısaca vadeli mevduat en risksiz yatırım aracıdır.
 • Vadeli mevduatta kesinlikle her türlü riskten korunursunuz ve para kazanmak için herhangi bir risk almanız gerekmez.
 • Vadeli mevduatta paranız 150 bin liraya kadar devlet güvencesindedir.
 • Yani banka batsa bile, devlet size paranızı ödeyeceğine dair bir garanti veriyor.
 • Her şeyden önemlisi ise, faiz oranları.
 • Vadeli mevduatta, yatırımcı bankaya para yatırır ve bankada bu parayı daha yüksek bir faiz oranıyla başkalarına kredi olarak satar.

Bono ve Tahvil Yatırımı Riskli mi?

6 ayda bir kupon ödemeleri olduğu için, yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından biriside Bono ve tahvillerdir.

 • Bugün 100 bin TL’ye bir tahvil aldığınızda, size 6 ayda bir faiz ödemesi yapılıyor.
 • Tahvilin vadesi dolduğunda ise anaparanız olduğu şekilde geri ödeniyor.
 • Ahmet, 100 bin TL ödeyerek yıllık yüzde 10 faizli bir tahvil satın aldı.
 • Tahvili satın aldıktan 6 ay sonra, %5 faiz tahakkuk edecek ve 5 bin TL faiz ödemesi alacak.
 • Tahvilin vadesi dolana kadar her 6 ayda bir 5 bin lira faiz almaya devam edecek.

Risksiz Sabit Getirili Yatırım Fonları

En çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de herhangi bir risk almanız gerek kalmayan, risksiz sabit getirili yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonları, para piyasası, özel sektör tahvili, borçlanma araçları gibi fonlardır.

Bu yatırım fonları sürekli olarak mevduat faizinden daha yüksek getiri sağladığı için çokça tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Bir miktar da olsa risk bulunur. Ancak 2 yıllık vadede, mevduat faizine göre yüzde 3-6 oranında daha yüksek getiri sağlayabilir.

Borsa Hisse Senetleri Yatırım Risk Durumu

Borsa yatırımları en riskli yatırımlar sınıfında yer alabilir. Borsa yatırımları ciddi seviyede ekonomik bilgiye ihtiyaç duyar. Gerekli, uygun hamleler için de gerektiğinde danışman bilgisine, önerisine ihtiyaç duyulur. Bilinçsiz yapılan borsa yatırımları genellikle olumsuz, zararla sonuçlanır.

Borsada sıfırdan başlayarak işlemlerin nasıl yapılacağı, nasıl takip edileceği, nasıl analiz yapılacağı gibi durumlar çok önemlidir ve ek olarak sizin de piyasayı iyi takip edebilmeniz ve çok iyi bir şekilde yorumlayabilmeniz gerekmektedir. Tabii ki tercih ettiğiniz, yatırım yaptığınız firma da oldukça önemlidir. Ünlü Borsacıların unutulmaz sözleri;

 • Her çıkışın inişi, Her inişin bir çıkışı vardır.
 • At yarışı gibi tüyo bekleyenlerden borsacı olmaz.
 • Herkesin aldığı zamanlar alma, herkesin sattığı zamanlar satma.
 • Borsada 1. kural para kazanma değil para kaybetmemektir.
 • Borç, Kredi vb. gibi paralar ile hisse senedi alınmaz. (Panik yaptırır)
 • Ana sermayenin tamamı ile borsaya girilmez.

Gayrimenkul Alım-Satım Yatırımları

Gayrimenkul alım-satım ile yatırım yapmak, kar elde etmek biraz daha garanti diyebiliriz. Gayrimenkuller gün geçtikçe değer kazanırken özellikle pandemi sürecinde de grafikler daha ivmeli bir şekilde artış gösterdi. Bu yatırımda ise yatırım ve kazanç konuları kişiye özeldir ve belirli bir oran yoktur fakat gelişen alt yapı, ulaşım sistemleri ve çevresel faktörlerden dolayı genellikle gün geçtikçe her varlık değer kazanmaktadır. Her konuda yanlış yatırım yapılabilir olmasında konut yatırımı kimisi içinde ölü yatırım denenebilir.

Kripto Paralar: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Diğer Altcoinler

Dijital para olarak tanımlanan kripto paralar da yatırım araçları arasında yer almayı başardı. İlk bitcoin(BTC) ortaya çıktığında 10000BTC’ye 2 adet adet pizza alınabilmiş fakat 7 yıl sonra 1BTC 446 dolara ve ardından günümüzde ise 38135 dolara kadar artış gösterdi hatta birkaç gün öncesinde 40000 dolara kadar bir artış görülmüştü.

Bitcoin, bildiğiniz üzere herhangi bir resmiyete sahip olmayan bir dijital para birimidir. Dolayısıyla geleceği hakkında net bir bilgi vermek mümkün değil fakat araştırmalarımıza göre sizlere sunabileceğimiz tavsiye sadece kısa vadeli olmasıdır diyebiliriz. İnişleri ve çıkışları fazla olan bir yatırım aracı olduğu için yüklü miktarlar ile yatırım yaparak kısa vadede artış sağladıktan sonra tekrar BTC bozumu yapabilirsiniz.

Resmi bir durum söz konusu olmadığı için aksi durumlar da yaşanabilir. Örneğin; Şimdilik olmaz gibi düşünülse de BTC’nin tamamen piyasadan, dünyadan kaldırılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Risk durumu ise elbette ki risk var diyebiliriz fakat var oluş ve gelişim sürecine bakıldığında yatırımcıların gözüyle devamlı olarak olumlu bir gelişme söz konusu olduğunu da belirtmek isteriz. Bitcoin ve kripto paralarda Risk notları şu şekildedir;

 • BTC diğer altcoinlerden daha risksizdir.
 • Yatırım araçlarında en riskli görülen Bitcoin ve kripto paralardır.
 • Çok hızlı yükselişler ve hızlı düşüşler görülür.
 • Bir kripto para borsası Bitcoin için alım satımı kaldıramaz, silemez. Ancak diğer altcoinlerde bunu yaptığı zaman çok sert düşüşler yaşanır.
 • Kripto para borsaların denetim olmadığı için istedikleri gibi coin silme veya kaldırma işlemini yapmaktadır.

Not: Yapılan açıklamalar ve belirtilen bazı durumlar araştırmaları ve kişisel yorumları barındırmaktadır. Dolayısıyla ciddi anlamda bir yatırım düşünceniz var ise detaylı araştırmanızı ve iyi bir stratejik yol izlemenizi öneririz. Yapılan açıklamalar ve tanımlar yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu