Küçükbaş Hayvan (Koyun & Keçi) Yem Fiyatları 2023

Küçükbaş kategorisine giren kuzu, koyun, koç ve keçi gibi hayvanların yetiştirilmesinde yem fiyatları büyük öneme sahiptir. 2023 yılında küçükbaş hayvanların yem ücreti hakkında tüm bilgiler ve yapılan faaliyetin maliyetini oluşturan bu tarz detaylar ile ilgili açıklama her yıl bakanlık tarafından yapılır.

Hayvana verilecek olan yem miktarı fizyolojik yapıya göre belirlenmekte olup seçilen yemin miktarı ve markası doğrudan maliyetler üzerinde etkili olmaktadır.

Özellikle Tarım Kredi Kooperatifleri ile;

 • Şampiyon
 • CP
 • Abalıoğlu
 • Proyem

Gibi markalara ait olan yemlerin fiyatları küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan kişiler tarafından merak konusu olmaktadır. Hayvanların yaşam kalitelerinin yüksek olması için bu yemlerin en dikkatli şekilde tercih edilmesi gerekir.

Hayvan besiciliği yaparken her yem her dönem verilmediğinden fiyatlarla birlikte yem türlerini de dikkate almak oldukça önemlidir.

Küçükbaş Hayvanlarda Yem Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hayvan türü fark etmeksizin her hayvanın bakım koşulları iyileştirilmeli, yemleri en uygun şekilde seçilmelidir. Fiziksel şartların iyi olması verim artışını da beraberinde getirecektir.

Genellikle çiftçiler küçükbaş hayvanlar için yem seçimi yaparken en pahalı olanların en iyisi olduğunu düşünmektedir. Oysa bu tamamen doğru olmayıp hayvan için en iyi yem test edilerek bulunabilir.

Yeni bir yem denendiğinde hayvanın sağlık durumu takip edilmeli, aksi bir durum söz konusu olduğunda hiç vakit kaybetmeden veterinere başvurulmalıdır. Hayvana ihtiyacından az ya da fazla yem vermemeye özen gösterilmelidir.

Ayrıca son dönemde hızla büyüyen bir sektör olan solucan sektörüyle ilgili KOSGEB Solucan Gübresi Üretimi Desteği yazımızı okuyabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvanlar için Yem Çeşitleri

Küçükbaş havyan yem çeşitleri kendi içerisinde;

 • Kuzu büyütme yemi
 • Kuzu besi yemi
 • Toklu besi yemi
 • Koyun süt yemi
 • Keçi süt yemi gibi çeşitlere ayrılır.

Kuzu büyütme yemi hayvanlara 2. hafta ile 13. hafta arasında verilir. Mineral, vitamin, protein ve enerji yönünden yeterli olan bu yem hayvanın gelişimine katkıda bulunur. Kuzu büyütme yemi fiyatları 50 kilogramlık çuvallar için yaklaşık 80 TL civarındadır.

Kuzu besi yemi büyütme yeminin ardından verilir. Hayvanın kesileceği zamana kadar kullanılan bu yem erken gelişime katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştırma özelliğine sahip olan toklu besi yemi ise teke ve keçilere tokluk dönemlerinde 500 gram olarak yedirilir.

Koyun süt yemi, süt sağma dönemlerinde kullanılırken keçi süt yeminin ise iştah açıcı özelliği vardır. Keçi süt yemi yeni kullanılmaya başlandığında günde 2-3 öğün olarak verilebilir. Hayvanlara koyun süt yemi yedirildikten sonra ise mutlaka su verilmesi gerekir.

Tarım Kredi Kooperatifi Yem Fiyatları

Ülke içerisinde faaliyet gösteren Tarım Kredi Yem Fabrikaları Tarım Kredi Yem adı altından birleştirilmiş olup bunlar içerisinde;

 • İmece Yem a.ş
 • Big Yem A.ş
 • Denizli Yem A.ş
 • Tes Tarım
 • Sakarya Yem A.ş
 • Poyraz A.ş
 • Altınova Yem A.ş
 • Başak Yem A.ş

Bu fabrikalar bünyesinde geçerli olan fiyat politikası yemin çeşidine göre değişmektedir.

 • Kuzu büyütme yemi besi, yemi ve keçi sütü yemi fiyatları 65₺
 • Toku besi yemi ve koyun süt yemi fiyatları ise 60₺ olarak belirlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatifi yem fiyatları politikasına göre bu fiyatlar tahmini değerler olup dönemler itibariyle güncellenmektedir. Kooperatifin internet sitesinde yer alan iletişim kısmından güncel fiyatlarla ilgili bilgi almak mümkündür.

CP Küçükbaş Hayvan Yem Çeşitleri

CP yem firmaları arasında en bilinen firmalardan bir tanesidir. Yıllık yaklaşık 27,5 milyon ton yem üretimi ile önemli bir yere sahip olan CP yem İnegöl fabrikası ile 1986 yılında ilk yem üretimi faaliyetlerine başlamıştır. Daha çok tavuk yemleri ve tavuk yetiştiriciliği ile bilinen CP yem kalitesini yüksek tutmasıyla her kesimden üreticinin beğenisi kazanmaktadır.

 • CP yem fiyatları düve yemi
 • 1. Uluslar arası kuzu büyütme yemi
 • Kuzu besi yemi
 • Buzağı başlangıç yemi
 • Buzağı büyütme yemi
 • 2. Uluslar arası süt yemi
 • 3. Uluslar arası besi geliştirme
 • 1. Uluslar arası süt yemi ve süt yemi toz fiyatları için farklılık göstermektedir.

Küçükbaş Hayvan Yemi Besin Değerleri

Küçükbaş hayvanların beslenmeleri hayvanın sağlığı ve verimi açısından son derece önemlidir.

 1. İhtiyacı olan protein, vitamin ve minerali tükettiği yemlerden alan hayvanlar için en doğru yem tercih edilmelidir.
 2. Günlük küçükbaş hayvan yemi miktarı da doğru şekilde ayarlanmalıdır.
 3. Fiyatlardan ziyade ürünün ve hayvanın özellikleri dikkate alınmalıdır.

Küçükbaş hayvan yem fiyatları ile ilgili en uygun seçenekleri bulmak için Tarım Kredi Kooperatifi ürünleri satın alınabilir. Hayvana özgü yem çeşidini seçmek ve bilinen güvenilen yemleri almak gerekmektedir.

Ek olarak hayvan yetiştiriciliği dair bir çok alanda kurs ve krediler hakkında bilgi almak için İşkur Kosgeb Kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvan Yemi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Küçükbaş hayvan yem fiyatları yüksek gelen kişiler mümkün olduğunca hayvanları merada otlatmakta ve geriye kalan kısım için yem tercih etmektedir.

Yem tüketimi yapılacağında hayvanların bulundukları döneme uygun yemler seçilmelidir. Örneğin bir koyu besiye alınacaksa bu aşamada ona hemen besi yemi vermek doğru olmayacaktır.

Hayvanların sindirim sistemi zayıf olduğundan kuzu büyütme yemi ile besi yemi karıştırılarak verilmelidir. Besiye alınan dönemde hayvanlar sütten kesileceğinden ve 2 yem hayvanın sindirim sistemine zarar verebileceğinden 15 günlük zaman dilimi dikkate alınmalıdır. Böylece seçilen kuzu büyütme yemi ve besi yemi daha faydalı olacaktır.

Küçükbaş Hayvan Yemleri ve Fiyatları 2023

Tarım kredi yem fiyatları incelendiğinde fiyatların TL/Çuval ve tavsiye edilen kooperatif satış fiyatı/çuval şeklinde 2 kısma ayrıldığı görülür.

Buna göre küçükbaş yem fiyatları 2023 yılında sırasıyla şu şekildedir;

 • Kuzu büyütme yemi 71.69 TL ve 75.99 TL
 • Kuzu besi yemi enerji 78.63 TL ve 83.35 TL
 • Toklu besi yemi 71.22 TL ve 75.50 TL
 • Koyun süt yemi 69.37 TL ve 73.53 TL
 • Keçi süt yemi 71.22 TL ve 75.50 Türk Lirası şeklindedir.

Bu fiyatların içerisine nakliye de dahil edilmiştir. Ayrıca peşin fiyatlara 90 güne kadar olan vadeler için %1,75 vade farkı uygulanmaktadır. Ortaya çıkacak toplam maliyet yıllara göre uygulanan fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir.

Keçi ve Koyun Besi Yemi

İçerisinde yaklaşık %12 oranında protein bulunan koyun ve keçi besi yemi hayvanların beslenmesinde son derece etkili olan bir yem türüdür. İçerisinde yeterli miktarda mineral, vitamin ve enerji olması nedeniyle hayvana ekstra bir yem vermeye gerek kalmamaktadır.

Palet ve toz formlarında üretilen bu ürün hayvanların daha sağlıklı şekilde gelişmelerine katkıda bulunur. Yüksek enerji içeriğinin olması besi süresini kısaltırken besi performansını artmasına katkıda bulunur.

Kuzu besi yemi ise hem sindirimi kolay hem de lezzetli olmasıyla bilinir. Kuzuların sağlıklı ve erken gelişimlerine katkıda bulunan bu ürün, idrar ve böbrek taşı oluşumuna engel olurken işkembe gelişimine hız kazandırır.

Koyun Süt Yemi

Sütçü ırk koyunlarının besin maddesi ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan koyun süt yemi koyunların hem sağlıklı hem de ekonomik gelişmesini sağlar. Koyunlarda süt veriminin artmasına katkıda bulunan bu yem hamile koyunlarda kuzuların sağlıklı doğmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda koyun süt yemi, süt verimi ve büyümenin bu süreç boyunca maksimum düzeyde olmasını sağlamaktadır. Benzer etkiler keçi süt yemi için de geçerli olup bu yemlerin alışında fiyattan çok özelliğe odaklanmakta yarar vardır. Tüm bu yem masraflarını karşılayabilmek için Kolay Kredi Veren Bankalara Başvuru yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Merhabalar,
  CP yem buğu itibari ile toklu beşi yemi 135 tl olarak satılıyor. Burada yazdığınız fiyattan toklu beşi yemi almam için ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu