Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi ve Yapılandırma Şartları 2023

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası gibi bankalar düşük faizli ve uygun ödeme koşulları ile kredi kartı borç yapılandırma kampanyalarını uygulamaya koydular.

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi birçok vatandaşın heyecanla beklediği bir haberdi. Özellikle biriken borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar böyle bir haberi uzun zamandır beklemekteydi. Bu sebeple kampanyaya katılım oldukça yoğun oldu ve gayet olumlu karşılandı.

Şimdi sizlere bu yazımızda, kredi kartı borcu olanlar için oldukça önemli olan bu yapılandırma işleminin neleri kapsadığından soru ve cevapları şeklinde madde madde bahsedeceğiz.

Genel olarak bütün bankalar hemen hemen aynı prensiple çalışıyor olup biz sizlere Halk Bankasının kredi kartı yapılandırması nasıl olmakta maddeler haline açıklayacağız.

Öncelikle hangi borçlar kredi kapsamında olmakta bu sorunun cevabından başlayalım. Kredi kartı borcu olanların bulundukları bankadaki ve daha başka bankalardaki borçları arasından 31 Ocak 2018 tarihine kadar ki kredi kartı borçları Halk Bankası tarafından kredi kartı borcu yapılandırma paketine sokulmaktadır. Bu destek paketinden yararlanabilmeniz için Halk Bankası’nda bireysel kredi kartınızın bulunması gerekmektedir.

Yapılandırma paketi sayesinde bankanın bireysel kredi kartı müşterisi olanlar, sadece halk bankasındaki kredi kartı borçlarını yapılandırmakla kalmıyorlar. Bunun yanında Halk Bankası kendilerine başka banka kredi kartlarını yapılandırma içinde destek hizmeti sağlamaktadır.

Kredi kartı borcu yapılandırması yapmak isteyen vatandaşlar, borçlarını yapılandırmak için 22 Ocak tarihi itibariyle başvuru yapma hakkına sahip olmaktadırlar. Kampanya için henüz son başvuru tarihi belirlenmedi.

Kredi borcu yapılandırmak için başvuru yapan vatandaşlardan, Halk Destek Kredisi için %0,5 (binde 5) oranında bir ücret tahsis edilecektir. Bunun haricinde Hayat sigortası yaptırmayı kabul eden vatandaşlar kredi kartı borcu yapılandırma desteğinden yararlanabilecekler.

Normalde maaşını Halk Bankası üzerinden alanlar için herhangi bir ek belge talep edilmemektedir. Fakat banka müşterisi eğer maaşını başka bankadan alıyorsa, kendilerinden gelir belgesi talep edilmektedir.

Burada borç yapılandırmak isteyen vatandaşlarımızdan bir kısmını üzecek bir durumdan bahsetmek istiyoruz. Eğer Halk Bankası veya başka bankalarda kanuni takip durumuna düşmüş kredi borçlarınız varsa, bu durumdaki borçlar yapılandırma işlemi dışında tutulmaktadır.

Birçok emekli vatandaşımızın merak ettiği soru olan emeklilerde bu yapılandırma paketinden yararlanabiliyor mu sorusunun cevabı, evet emeklilerde bu kampanyadan yararlanıyor olmaktadır. Tabi burada da yine Halk Bankasının bireysel kredi kartı müşterisi olmanız gerekmektedir.

Bir diğer kredi kartı borcu yapılandırma desteğinden yararlanabilenler ise, bankanın ve diğer bankalardaki 31 Ocak 2018 tarihi itibariyle kredi kartı borç bakiyeniz bu destekten yararlanabilmektedir.

Bireysel kredi müşterisi olanlara Halk Destek Kredisi, borcu epey birikmiş ve ödemekte zorlanan müşterilerine kullandırılmak üzere düzenlenmiştir. Bu noktada müşterileri borçlarını yapılandırma işlemi sonrası ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yoluna gitmektedirler.

Bu sayede kredi çekmek isteyenler 24 aya kadar % 1.10, 60 aya kadar ise % 1.20 kredi faiz oranları ile kredi çekebileceklerdir.

Taksitlendirme olarak da geçen kredi kartlarının yapılandırılması kişiye göre ödeme seçeneklerinin sunulmasıyla mümkün olmaktadır. Sizler de bu ödeme seçeneklerine uyum sağlamak, en uygun şekildeki ödeme seçeneklerini gerçekleştirmek isterseniz o zaman kartınızı yapılandırabilir, borçlarınızı da bu şekilde ödemeye başlayabilirsiniz.

Emin olabilirsiniz ki sizin için en uygun ve en ideal şekildeki ödemeler kredi kartı yapılandırma ile birlikte daha mümkün hale gelecektir. En ideal tarzdaki, en uygun şekildeki ödemeleri yapma gibi bir arzunuz, gayeniz varsa o zaman hemen kartınızı yapılandırabilirsiniz.

Böylelikle ödenmesi zor, güç borçların altından kalkarak en kısa süre içerisinde bu borçlarınızı ödeyebilir, problemlerinizin de giderilmesini kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu tarzda bir isteğiniz ya da düşünceniz varsa o zaman hemen harekete geçebilir en kısa süre içerisinde de borçlarınızı ödeyerek problemlerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yapılandırma işlemi her bankada farklılıklar gösterebilir, dolayısıyla bu konuda ufak çaplı bir araştırma yapmalısınız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu