KOSGEB Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle 20 Nisan 1990 tarihinde küçük ve orta gelirde olan işletmelere destek vermek ve halka daha iyi hizmetler sunmak amacıyla kurulmuştur.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’de bulunan işletmelere ekonomik alanda destek sunmak ve piyasa bulunan rekabeti artırmak amacıyla ve sanayi alanında ekonomiyi canlandırmak amacıyla, başta esnaflar olmak üzere birçok çalışan tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Ayrıca Bkz; KOSGEB Kadınlara 50 Bin TL Kredi Girişimci Hibesi

Merkezi kurulum yeri olan KOSGEB, Prof. Dr. Cevahir UZKURT yöneticiliğinde geçmişten günümüze dek aktif bir şekilde insanlara hizmet veren bir platformdur. KOSGEB insanlar tarafından sunduğu destekler doğrultusunda oldukça tercih edilir bir projedir.

Geçmişten günümüze birçok insana gelir ve kazanç kapısı olmuş ve olmaya devam eden, desteklerini halka sunan bir projedir. KOSGEB üyelerine belirli destekler sunmaktadır. Bu destekler aşağıdaki listedeki gibidir;

 • Girişimcilik destekleri
 • AR-GE, teknolojik üretim ve yerleştirme destekleri
 • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararası olma desteği
 • KOBİ finansman destekleri
 • KOSGEB laboratuvar hizmetleri
 • İŞGEM/ TEKMER programı

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB’ e kayıt olmak için öncelikle destek almak istediğiniz işletme yerinize ait bilgileri KOSGEB İnternet sitesinin giriş kısmında bulunan ”ilk başvuru” butonuna basmanız gerekmektedir.

Sayfa açıldıktan sonra karşınıza çıkan yeni girişimci desteğine başvuru yaparak “yeni girişimci ilk başvuru” alanında bulunan başvur butonuna bastığınız takdirde karşınıza çıkan formda bulunan gerekli bilgileri doldurarak KOSGEB’e kayıt olabilirsiniz.

KOSGEB’e kayıt olduğunuz takdirde sürekli girişlerinizde kullanacağınız kullanıcı adı ve şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir KOSGEB’e kayıt olurken kendinize ve işletmenize ait bilgileri doğru girdiğinizde dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yazmış olduğunuz bilgiler yanlış olduğunda olası tüm hukuki ve mali sorumluluklar size ait olacaktır.

KOSGEB’E Kayıt Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB içerdiği güven ve insanlara verdiği faizsiz kredi desteği ile oldukça tercih edilen bir proje haline gelmiştir. Ancak KOSGEB’e başvuru yapmak, faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için insanların birtakım başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. KOSGEB başvuru şartları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 1. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için, başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 2. KOSGEB bir nevi Türk insanlarına destek amaçlı kurulduğu için, başvuru yapacak olan kişinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. KOSGEB yabancı uyruklu kişilere ve yabancı uyruklu kişiler ile ortak açılan işletmelere destek vermemektedir.
 3. Başvuru yapılan işletmenin ve başvuru yapacak olan kişinin önceden KOSGEB’den destek almaması, ilk başvuruları olması şartı aranmaktadır.
 4. KOSGEB’ in, başvuru yapanlara sunmuş olduğu ve KOSGEB girişim destekleri alanında bilgi verilen KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmaları şart koşulmuştur.
 5. KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım sağlayıp, girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmaları gerekmektedir.
 6. Destek istenilen işletmenin 2 yıl içerisinde yapılıp, insanlara hizmet verir konuma gelmesi ve faaliyetler KOSGEB’in veri kısmına kayıt edilmeleri gerekmektedir.
 7. Destek alınan işletmeye ait alınması gereken malzemelerin faturalanması gerekmektedir.
 8. Akrabadan işletme mekânı alınması veya alışveriş yapılması KOSGEB desteklerinin geçersiz sayılmasına sebep olacaktır.
 9. KOSGEB desteği ile açılan bir işletmenin en az 3 yıl boyunca kendi çapında hizmet vermesi gerekmektedir. 3 yıllık bu süreçte işletmenin devredilmesine KOSGEB izin vermemektedir.

KOSGEB’E Kayıt Olmak İçin Hangi Adres Gereklidir?

Birçok insanın işletme yerlerine faizsiz destek veren KOSGEB’e internet sitesi aracılığıyla ve e-devlet üzerinden kayıt olmanız mümkündür.

KOSGEB İnternet sitesi www.kosgeb.gov.tr olarak bilinmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için, e- devlete giriş yaptıktan sonra KOSGEB’e tıklamanız üzerine açılan sayfadan kayıt olabilmeniz mümkündür.

KOSGEB Kayıt Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

KOSGEB e başvuru yapmak için kendinize ve işletmenize ait bilgilerin doldurulması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıdaki listedeki gibidir.

 • KOSGEB desteğine başvuran kişinin mesleği esnaflık ise E-KOBİ ve beyanname kaydına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • KOSGEB desteklerinden faydalanmak için başvuru yapan kişi girişimci ise, katılacağı kurs için başvuru formu gerekmektedir.
 • KOSGEB’ in online sitesinde bulunan ve katılımcıların tamamlanması gereken KOSGEB taahhütnamesi evrakı olmalıdır.
 • KOSGEB desteklerinden yararlanmak üzere başvuru yapılacak sektöre göre hazırlanmış iş planının olduğu evrak gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerinden faydalanmak için başvuru yapacak olan kişi esnaf ise Kobi ticaret kredilerinde bulunan tüm evrakların doldurulması gerekmektedir.

Ayrıca Bkz; Kosgeb İş Plan Örnekleri

KOSGEB Kayıt Başvuru Formu Nedir?

KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen girişimci ve esnafların doldurması gereken forma kayıt başvuru formu denir. Kayıt başvuru formuna KOSGEB’in internet sitesinden veya e-devlet üzerinden başvuru kısmına basarak ulaşabilirsiniz.

KOSGEB’e kayıt için en önemli evrak başvuru formudur. Başvuru formu üzerindeki bilgilere göre doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

KOSGEB Kayıt Sorgulaması Nasıl yapılır?

KOSGEB’e Destek için başvuruda yapanlar, kayıt olduklarında sisteme giriş için kullanıcı adı ve şifre belirlerler. KOSGEB kullanıcı adı ve şifrenizle birlikte KOSGEB internet sitesine giriş yaparak, menü kısmından e-hizmet bölümüne basmanız gerekmektedir.

Karşınıza çıkan kurumlar sayfasından KOSGEB işlemler butonuna basmanız gerekmektedir. Açılan sayfada bulunan başvuru sorgulama yöntemiyle kaydınızın onaylanıp onaylanmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bkz; KOSGEB Kurs İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB Kayıt Güncellemesi Nasıl Yapılır?

KOSGEB’e kayıt olan kullanıcıların KOSGEB tarafından bir süre sonra kayıt güncellemeleri yapmaları gerekmektedir. Kayıt güncellemelerini KOSGEB internet sitesine kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaparak menüde bulunan E-KOBİ bölümünden açılan sayfadan rahatlıkla kayıt güncellemesi yapabilirsiniz.

Sağlıkla ve Sevgi ile kalmanız dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu