Kolay Yoldan Hes Kodu Nasıl Alınır? 2023

HES Kodu, Covid-19 hastalığıyla birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri. Kişilerin ziyaret ve yolculukları sırasında risk taşıyıp taşımadığının güvenli şekilde paylaşılması için kullanılır. Bu bağlamda HES Kodu nasıl alınır sorusunun cevabını hepimiz bir kere de olsa araştırmışızdır. HES Kodu birkaç farklı yöntemle alınabilir. SMS yoluyla ya da internet üzerinden birkaç adımda güvenli şekilde HES Kodu alınabilir.

SMS Yolu ile HES Kodu Nasıl Alınır? 

SMS yolu ile HES Kodları Nasıl alınmaktadır? diyenlerin izlemesi gereken adımlar çok basittir. Bunun için 2023 numarasına mesaj atmak gerekiyor. Önce HES yazmanız gerekiyor ardından boşluk bırakıp sıralı şekilde T.C. nüfus cüzdanı numaraları ve kimlik kartı seri numarasının son dört hanesi ile paylaşım süresi gün sayısı olacak şekilde yazılır ve 2023’e gönderilir.

Burada dikkat edilmesi gereken; mesaj atılan esnada kodun geçerli olması istenen zamanda yazılmalıdır. Yani nüfus cüzdanı numarası (boşluk) seri hanesinin son dört hanesi (boşluk) ve kodların geçerli sayılacağı gün sayısı yazılmalıdır. Uçuşu 10 gün sonra olan birinin, seyahatten sonra kodunun 8 gün daha geçerli olması gerektiği için gün sayısını en az 18 olacak şekilde yazması gerekmektedir.

HES Kodu Alma Yöntemleri Nelerdir? 

Belirli bir süre öncesine kadar yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde zorunluluk olan HES kodu farklı yöntemlerle alınabiliyor. HES kodu alma yöntemleri

  • SMS yöntemi ile almak mümkün
  • Hemen hemen herkesin bildiği Hayat Eve Sığar Uygulaması ile alabilirsiniz.
  • E-devlet kapısı üzerinden alma şeklindedir. Her bir yöntem, akıllı telefonlardan rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır? 

HES Kodu almanın bir başka yöntemi de E-devlet kapısıdır. Bu bağlamda atılması gereken ilk adım, HES kodu üretme ve listeleme kısmına tıklamaktır. Sonrasında HES koduyla ilgili üretme, sorgulama ve silme ayrıntılarını görüntülenebilir. Hizmeti kullananlar kendileri ve 18 yaşından küçük çocukları için HES kodu alabilir.

E-devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabı, resmi sistem üzerinden birkaç dakika içinde gerçekleştirilecek kadar basittir.

HES Kodu Nerelerde Lazım Olmaktadır? 

HES Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat dahilinde kullanılan bir koddur.

Bu nedenle HES Kodu nerelerde lazım olmaktadır? sorusunun cevabı hepimiz için önem arz eder. Toplu kullanım alanları, toplu taşıma araçları, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde lazım olmaktadır. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde hastalığın bulaşma riskini en az seviyeye indirmek için kullanılmaktadır.

Covid hastalığına yakalananlar ve temaslı olanlar, bu yöntem sayesinde toplu taşıma araçlarını kullanamamakta, ve alanlarda bulunamamaktadır. Ayrıca birlikte seyahat edilen kişilerin Covid olması durumunda da, temaslı kişilerin bilgilendirilmesi gibi bir amaç için de kullanılır.

Farklı yöntemler kullanılarak üretilen HES kodlarının yönetimi, kullanıcıların kendi elindedir. Her bir kullanıcı HES kodunu istediği süre kadar paylaşır, isterse de silebilir. HES Kodu, kullanıcıların hastalık riski olup olmadığının güvenli şekilde paylaşılması için kullanılır.

HES Kodu Risk Sorgulama 

Kamu kurumlarına, alışveriş merkezlerine, otellere ve toplu alanlara gitmek isteyenler için çok büyük önem taşıyor. Yurtiçi ve yurtdışına seyahat etmek isteyenlere de Kod sorulmaktadır. Özel olarak geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu risk sorgulama mümkündür.

Uygulama kullanılarak ihbarda bulunulabilir, yoğunluk görüntülenebilir ve en önemlisi de risk sorgulaması yapılabilir. Kişiler HES Kodu ile hastalık riski taşıyıp taşımadığını sistem üzerinden güvenle paylaşabilir. Bu uygulama ile hastalığın bulaş riskinin azaltılması amaçlanmaktadır. 

Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapanlar, bulunduğu konuma göre risk durumunu rahatlıkla görebilir. Eğer bulunulan ortamda Covid hastası olanlar varsa, kişiler bunu risk sorgulama sistemi sayesinde görüp önlemini alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu