Kış Günlerinde Doğal Gazdan Tasarruf Etmenin Yolları 2023

Kışın kapıyı çalması demek ülkemizin çoğu bölgesinde sert hava şartlarının hakim olması demektir. Sıcak su ve ısınma ihtiyacı da kış aylarında gündeme gelen en önemli konudur. Karlı ya da yağmurlu bir havada dışarıdan geldiğiniz zaman iliklerinize kadar ısınmak ve kalorifere sırtınızı dayamak isteyebilirsiniz.

Ancak evinizin sıcacık olması size biraz pahalıya patlayabilir. Doğal gaz faturası aklınıza geldiğinde keyfiniz kaçabilir. Doğal gazı doğru şekilde kullanmıyorsanız ve bazı noktalara dikkat etmiyorsanız eviniz dilediğiniz gibi ısınmayacaktır. Ödediğiniz faturanın karşılığını en verimli şekilde elde edebilmek için almanız gereken bir takım önlemler mevcuttur.

Şimdi, temiz ve çevre dostu bir ısınma yöntemi olan doğal gazdan tasarruf edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalara değineceğiz. Ama ısı tasarrufu denilince gözünüz korkmasın! Yani tasarruf yapmanız tabi ki ısınmanıza asla engel olmayacak. 10 adımda doğal gazdan tasarruf etmek için yapmanız gerekenler;

1- İlk bahsetmek istediğimiz şey binalarda mantolama yapılmasıdır. Eğer eviniz ya da binanızda ısı yalıtımı yoksa üzgünüz. Ne kadar enerji harcarsanız harcayın yeteri kadar ısınmanız mümkün değildir. Mantoloma işlemi ısı tasarrufu konusunda %40 etkilidir. Eğer evinizin çatı katı bulunuyorsa o bölümün yalıtımı da iyi şekilde yapılmalıdır.

2- Kullanmış olduğunuz ısı cihazının kaliteli ve uygun standartlarda olması gereklidir. Ekonomi ve çevre açısından bu konu oldukça önemlidir. Yoğuşmalı kombi seçiminde bulunmak %20-30 oranında daha verimli enerji harcanması anlamına gelir. Ayrıca düzenli olarak kombi bakımı yaptırmanız gereklidir. Alanında uzman kişilerce kontrol edilen kombileriniz gerek görüldüğü takdirde bakıma tabi tutulabilir.

3- Radyatörlerinizin içinde hava olabilir. Bu da ısınma performansının ciddi şekilde düşmesine neden olacaktır. Aynı şekilde radyatörlerin temizlenmeye ihtiyaç duyması da ısınma konusunu etkileyen bir başka faktördür. Radyatörlerinizin temizlenmesi gerektiğini anlamanın ise kolay bir püf noktası vardır. Kombi çalıştıktan bir süre sonra radyatörleri elinizle kontrol edebilirsiniz. Üst bölüm sıcak, alt bölüm soğuksa temizliğin vakti gelmiş demektir. Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise yani üst kısım soğuk alt taraf sıcak ise bu da radyatörlerin içinde hava olduğunun göstergesidir.

4- Kapı ve pencereler de ısınma konusunda etkili detaylardır. Eğer eski ve ahşap pencereleriniz varsa dışarıdaki soğuk hava boşluklardan içeri girecek ve eviniz dilediğiniz gibi ısınmayacaktır. Pimapen pencereler ısı tasarrufu konusunda çok daha kullanışlıdır. Çift cam ve sızdırmaz özelliklere sahip olan pencereler sizi kışın sert soğuklarına karşı koruyacaktır.

5- Soğuk kış günlerinde evinizi havalandırmak için sabah erken saatleri seçmek yerine havanın biraz daha ısındığı öğlen saatlerini tercih edebilirsiniz. 

6- Eğer sabah erkenden evden çıkacaksanız ve tüm gün dışarıda olacaksanız kombiyi tamamen kapatmamanızı öneririz. Bunun yerine kombiyi düşük ısı ayarına getirmek daha mantıklıdır. Tamamen kapattığınız takdirde akşam eve geldiğinizde sizi buz gibi bir ev karşılayacaktır. Ayrıca kombiyi yeniden çalıştırdığınızda evi ısıtana kadar ekstra bir güç sarf edecektir. Bu da sizin için daha fazla maliyet anlamına gelir. Düşük ısıda bıraktığınız zaman eviniz ılık kalacak ve soğumayacaktır.

7- Evinizi dekore ederken peteklerin üzerine, önüne çok yakın şekilde eşya yerleştirmemeye özen göstermelisiniz. Bazen peteklerin arka kısmında da ısı kaybı yaşanabileceği için ısı plakları kullanarak daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

8- En önemli tasarruflardan biri olan Kombi ısı derecenizin ayarını bir tık arttırdığınızda enerji maliyetiniz de %6 artış gösterecektir. Gece uyumadan önce kombi ısı ayarınızı biraz düşürebilirsiniz. 16-18 dereceye ayarlamak uygun bir sıcaklık olacaktır.

9- Evde kullanmadığınız odalar varsa radyatörü kapatabilirsiniz. Kapısını kapattığınız takdirde evin ısınmasına olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Ayrıca ısı tasarrufu konusunda faydalı bir yöntemdir. 

10- Sonbahar ve kış mevsimi söz konusu olsa da bazı günler havalar beklenmedik şekilde güneşli ve sıcak olabilir. Bu durumda yapılan en büyük hatalardan biri kombiyi tamamen kapatmaktır. Yapılan araştırmalara göre kış boyu hiç kapatmadan düşük ısıda yakılan bir kombi, kesintili şekilde yakılana göre daha az enerji sarf eder. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kombinizin ısı ayarını tamamen kapatmamanızı öneririz. 

Son bir uyarı yapmak istiyoruz. Bazı kişiler soğuk kış günlerinde bile evde ince giysiler ya da tişörtleri tercih ederler. Kombinin ısı ayarını yükseltir ve ısınamamaktan şikayet ederler. Üzerinize mevsimine uygun giysiler giymenizi tavsiye ederiz.

Çok soğuk günlerde kazak, ev ayakkabısı gibi giysiler tercih etmek daha kolay ısınmanızı sağlar. Uygun kıyafet seçimi de ısı tasarrufu konusunda en az diğer maddeler kadar önemli bir detaydır. Ayrıca Devletten Fatura Yardımı Alma 2023 adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu