En İyi Instagram Filtreleri ve Popüler Efektleri 2023

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram, bu özelliğini günden güne daha da pekiştiriyor. Ülkemizde tam 38 Milyon, dünya genelinde ise toplamda 1 Milyardan fazla instagram kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşma fikri üzerine kurulsa da en iyi filtreler ve popülere efektler gibi birçok amaç özelinde hizmet sunmaktadır.

Peki, paylaşacağınız bu resim ya da resimlere bir birinden güzel efektler eklemeniz sizce de harika olmaz mı? Resimlere filtre ya da resim eklemek sandığınız kadar zor değil. Sizler için bunu nasıl yapabileceğiniz ve en çok tercih edilen efektleri listeledik

Instagram Trends GTA gibi Efektleri Bulma

Instagram Trends GTA gibi Efektleri Bulma girişimini dünyanın en çok oynanan oyunlarının başında gelen GTA’nın sıkı takipçileri sık sık araştırıyor. Gta oyununda yer alan oyun karakterler dışında GTA San Andreas efektini sayesinde kendinizi resmen oyun karakterlerine büründürebilirsiniz. Eğer uygulamaya düzenli giriş yapıyorsanız benzer örnekler mutlaka karşınıza çıkmıştır. 

Picsart dışında VITA ve Toonapp veya Kinemaster en sık kullanılanların başında gelmektedir. Kendinize uygun düzenleme aracının seçimini yaptıktan sonra GTA arka planına resminizi eklemek için dilerseniz fotoğrafınızın arka planını bile kaldırabilirsiniz. Ayrıca tüm bunlara ses eklemeniz de mümkün. Yöntemi sadece GTA için değil, seçimini yapacağınız tüm alternatifler için kullanabilirsiniz. 

Ayrıca harici bir uygulamadan olmadan Instagram üzerinden GTA ve benzer popüler efektleri incelemek isterseniz aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Hikâye ekle kısmına girin ve ekranı sol tarafa doğru kaydırıp Efektlere Gözat bölümüne gelin. Karşınıza uygulama özelindeki bütün efektler gelecektir. En sık kullanılan efektleri sistem otomatik olarak en başa alsa da sonlara doğru ilerlerseniz ilginç ve değişik efektler de karşınıza çıkar.

Eğer tek tek bakmak istemezseniz de arama kısmına efektle uyumlu bir isim yazmanız durumunda otomatik bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz beğendiğiniz efektleri kaybedilir ve daha sonra her hangi bir arayış içine girmeden hazır bir şekilde kullanabilirsiniz.

Instagram’da Yeni Efekt Kaydetme Nasıl Yapılır?

Instagram’da Yeni Efekt Kaydetme yöntemini uygulama içinde her hangi bir arkadaşımızın efektini görüp beğendiğimizde “Sonra kullanırım” mantığı kapsamında sık sık uygularız. Sonradan aramak yerine kaydedip uygun bir resimle dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey efekt karşınıza çıktıktan sonra Efekt adına dokunup daha sonra da Efekti kaydet seçeneğini basmanızdır.

Efekti kaydettikten sonra deklanşörün sol bölümünde kaydedilen efektler sıralı bir şekilde görünecektir. Benzer yöntemi bir arkadaşınızın uyguladığı çok güzel bir efekt üzerinde de uygulayıp daha sonra kullanabilirsiniz. Eğer efektler karşınıza çıkmıyor ve hiçbir şekilde kullanamıyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir.

Instagram Efektleri Çıkmıyorsa Bunları Yapın!

Instagram Efektleri Çıkmıyorsa Deneyeceğiniz Yöntemlerin en başında uygulamanın güncel sürümünü kullanma zorunluluğudur. Instagram sürekli kendini güncelleyen ve kullanıcılarına devamlı güncellemeler gönderen bir firma. Kullanıcılarının da en güncel sürümü kullanmasını istiyorlar.

Dönem dönem güncelleme yapılmadığı için bazı özelliklerin kullanılamıyor olması mümkün. Bu nedenle de yapacağınız ilk iş kullandığınız cihaza göre App Store ya da Google Play’a gidip uygulamanın yeni bir sürümünün olup olmadığını kontrol etmek.  

Güncel bir sürüm kullanmanıza rağmen filtreleri yine göremiyorsanız da, cihazınızdaki tüm gereksiz dosyaları silin. Çünkü sorun ram kaynaklı bir durum olabilir. Bu sayede rami kullanan diğer uygulamalardan kurtulmuş olacaksınız. Her şeye rağmen erişim sorunu yaşıyorsanız geriye yalnızca donanımsal problem kalıyor.

Cihazınızın ram ya da başka bir yerinde arıza olabilir. Bu yüzden hemen bir teknik servise gidip yardım istemeniz gerekmektedir. Sorunun artık çözüldüğünü düşünerek kullanabileceğiniz en güzel instagram efektlerine değinelim.

Instagram En Güzel Efekt ve Filtre İsimleri 2023

Instagram en güzel efekt ve filtre İsimlerini uygulama içinde çok sayıdaki efektler arasında seçim yapmak da zorlanan ya da zaman kaybetmek istemeyip en güzellerini direkt olarak kullanmak istenler için hazırladık. “Zevkler ve renkler tartışılmaz” düşüncesinde ki haklılığa katılsak da yine de uygulamada en beğenilen ve en sık kullanılan efektleri sıraladık.

 1. Reddish Efekti
 2. Aurora Efekti
 3. Disney Efekti
 4. Lydllic Efekti
 5. Polaroid Efekti
 6. Amber Efekti
 7. Light leak Efekti
 8. Glitter Efekti
 9. Candy Efekti
 10. Dreams Efekti
 11. Orange Efekti
 12. Vintage Efekti
 13. Cactus Efekti
 14. Mockup Efekti
 15. Glossary Efekti

Üst kısımda efektlere nasıl erişim sağlayabileceğiniz konusundaki bilgilendirme kapsamında yukarıdaki efekt isimlerini arama kısmına yazarak direkt olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz efekti kaydedebilir ve sonraki resimlerde zahmetsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Tüm bu efektler Instagram üzerinden yapılanlardır. Bir de instagram dışında özel olarak tasarlanmış efekt uygulamaları bulunmaktadır. Şimdi de sizler için en çok kullanılan efekt uygulamalarını listeleyeceğiz.

Instagram Efektleri ve Filtreleri için En İyi Uygulamalar 2023

Instagram Efektleri ve Filtreleri için En İyi Uygulamalarını hem iPhone hem de Android kullanıcıları için derledik. Uygulamalar en çok kullanılanlar arasından özenle seçildi. Siz de özellikleri kapsamında dilediğinizi seçerek sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

VSCO: Foto & Video Düzenleyici Uygulaması

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 100.000.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.0
 • Uygulamanın Toplam Boyutu: 85MB

VSCO: Foto & Video Düzenleyici mevcut uygulamalar arasında en öne çıkmayı başaranıdır. Yüksek indirilme rakamı da bu sözümüzü doğrulayacak türde. Ülkemizle birlikte tüm dünyada büyük bir kullanıcı kitlesine erişmiş durumda. O kadar mükemmel bir şekilde tasarlanmış ki kullanmış olduğunuz filtreler neredeyse ayırt edilemiyor. Tasarımı şık ve sade. Ayrıca yalnızca filtreleme yapmıyor dilerseniz fotoğrafların boyutlarına kadar düzenleme imkânı buluyorsunuz.

PicsArt Photo Editor: Pic, Video & Collage Maker

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 500.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.2
 • Uygulamanın Toplam Boyutu: 85MB

PicsArt Photo Editor: Pic, Video & Collage Maker biraz VSCO’nn gölgesinde kalsa da oldukça başarılı bir uygulama. İçinde barındırmış olduğu çok sayıdaki efekt dışında kolaj yapma, video düzenleme gibi farklı özellikler de sunmaktadır.  Pro sürümüne geçtiğinizde her ne kadar alternatifleriniz çoğalsa da geçmeseniz bile karşınıza çıkan özellikler oldukça tatminkâr seviyelerde.

Snapseed Uygulaması

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 100.000.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.5
 • Uygulamanın Toplam Boyutu:  Cihaz bazında farklılık göstermektedir.

Snapseed uygulaması Google’ın kullanıcılarına sunduğu bir yazılımı olduğu için arkasındaki şirketinde de etkisiyle piyasa da kendisine ciddi anlamda yer edindi. En büyük avantajı Google’ın elindeki müthiş müşteri datasının etkisini kullanarak bu uygulamayı tasarlamış olması. 30’a yakın farklı efekt var. Üstelik tek tıkla bunu bütün resimlerinize uygulayabiliyorsunuz.

PREQUEL: Efektler, Filtreler & Editör

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 10.000.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 3.4
 • Uygulamanın Toplam Boyutu: 93 MB

PREQUEL: Efektler, Filtreler & Editör kendisini kolay kullanım yapısıyla ön plana çıkartmayı başarıyor. Ayrıca seçimlerinizi özelleştirebilme gibi harika bir özellik de eklenmiş. Renk tonları koyu geliyorsa açabiliyor, açık geliyorsa da tam tersin koyulaştırabiliyorsunuz. Anlayacağınız her şey sizin görsel beğeninize göre tasarlanmış. Hikâyeleriniz için birçok sayıdaki arasından dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. İçindeki filtreler de oldukça fazla ve git gide daha da artıyor.

Facetune Selfi Editörü, Fotoğraf Düzenleyici

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 500.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.1
 • Uygulamanın Toplam Boyutu: 18.3 MB

Facetune Selfi Editörü, Fotoğraf Düzenleyici uygulaması pratikliği ve hoş efektleri yardımıyla beğeni alıyor. Onu ayrı kılan kısmı, efekt eklediğiniz gibi rötuşlama imkanınızın da bulunması. Anlayacağınız efektin dışında sizlere profesyonel anlamda fotoğraf düzenleme imkânı da sunmaktadır.

Foodie – Camera for life Uygulaması

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 100.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.0
 • Uygulamanın Toplam Boyutu:  Cihaza göre farklılık göstermektedir.

Foodie – Camera for life uygulaması aslına bakacak olursanız bu alandaki en yaygın uygulamaydı. Geçmiş tarihinde rakiplerine karşı kendisini hep ön planda tutmayı başardı. Fakat geliştiricilerin uygulamayla çok fazla ilgilenmemesi, içindeki efektlerin rakiplerine göre azalıp kalitesini düşürmesi ve sık sık kullanıcıların karşısına çıkan reklamlar, onu kullananların uzaklaşıp rakiplerine yönelmesine neden olur. Kim bilir belki de yakın bir zaman içinde tekrar yukarıları zorlama kararı alır

Rookie Cam by JellyBus Uygulaması

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 100.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.3
 • Uygulamanın Toplam Boyutu:  74

Rookie Cam by JellyBus da sonradan atılıma geçen uygulamalardan birisi. İlk çıktığında çok popüler olmasa da kullanıcı taleplerini oldukça güzel gözlemleyerek istekleri kapsamında harika bir yazılım geliştirdiler. Daha sonra uzun bir duraklama sürecine girse de sonrasının nasıl gelişeceği büyük bir merak konusu.

Photo Lab Fotoğraf Düzenleme

 • Uygulamayı indiren kişi sayısı: 100.000+ kişi tarafından indirilmiştir.
 • Uygulamanın beğeni yıldızı: 4.4
 • Uygulamanın Toplam Boyutu:  Cihaza göre farklılık göstermektedir.

Photo Lab ‘da hem düzenleme hem de efekt ekleme imkanı veren uygulamalardan. Hatta bu alanda en öncü olanı da diyebiliriz. İçinde farklı türlerde çok sayıda efektler var. Dilediğinizi seçip gönlünüze göre kullanabilir, hatta kendinize göre özelleştirerek sonraki tüm resimlerinizde rahmet etmeden uygulayabilirsiniz.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız tüm programlar, mevcut resimlerinizi düzenlemek için tasarlamış. Canlı yayın açtığınızda bu uygulamalar arasından efekt eklemeyeceğiniz için onu da nasıl yapabileceğinize değinelim.

Instagram’da Canlı Yayın Efektleri Nasıl Yapılır?

Instagram’da Canlı Yayın Efektlerini yaklaşık 4-5 yıl önce kullanıcılarının beğenisine sundu. Bu efektler kişileri güzelleştirebildiği gibi komik efektlerin kullanılması durumunda canlı yayın içinde kahkaha dolu anların yaşanmasına neden olabiliyor. Dilerseniz iPhone dilerseniz de Android yazılımlar aracılığıyla açtığınız her canlı yayına filtreler ekleyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken, uygulamayı açtıktan sonra Hikâyelere ulaşmak için kamera seçeneğini tıklamak. Alt kısma gördüğünüzde “Canlı” seçeneğini göreceksiniz, buraya basın daha sonra da “Kayıt” bölümüne tıklayın. Canlı yayına başladıktan sonra hemen alt kısımdaki Yüz bölümüne dokunun. Karşınıza çok sayıda filtre çıkacak, filtreleri tek tek inceleyebilir ve beğendiğiniz filtreyi kullanabilirsiniz.

Instagram Korku ve Komik Efekti Nasıl Yapılır?

Instagram Korku ve Komik Efekti kahkahalarla dolu bir yayına ortam hazırlıyor. Bazıları ciddi anlamda çok korkutucu bir görüntü sergilerken, bazı kısımlar da asık suratlı insanlara bile kahkaha attıracak türden. İçine girdiğinizde çok fazla seçenek var. Kahkahamı atmak istiyorsunuz yoksa korkutmak mı istiyorsunuz seçiminizi yapıp gönlünüze göre kullanabilirsiniz.

Instagram Simge Değiştirme Nasıl Yapılıyor?

Instagram Simge Değiştirmek için mutlak suretle uygulamanın en güncel sürümünü kullanıyor olmanız gereklidir. Eğer güncel sürüme sahipseniz uygulamayı açıp profilinize giriş yapın. Hemen sağ üst kısımda yan yana 3 nokta göreceksiniz. Buraya bastıktan sonra ayarlara girin ve aşağıya doğru inin ve alt kısımda yer alan logolardan dilediğiniz simgeyi seçerek zevkinize göre kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu