İmam Ne iş Yapar Nasıl Olunur? 2023

İslam dinine dâhil olan bir kimseye namaz kıldıran erkek kişilere imam denir. İmamlar aynı zamanda İslam’ın dini liderleri olarak da bilinirler. Kelimenin tam anlamıyla lider veya din başkanı anlamına gelir. İslami bir terimdir.

İmam, bugün İslami dininin lider kişisi olarak bilinmektedir. İmam olarak mensup olduğu camide günde 5 defa dini ayinlerde halka önderlik etmektedir. Duayı yönlendirir ve okur, Namaz kıldırır. Ezan okur. Ölen kişinin cenaze namazını imam ve müminler kıldırırken ölüm için dua eder ve veda eder.

Caminin genel işleyişinden imamlar sorumludur. Cami içindeki çeşitli arızaları tespit ederler ve ilgili birimlere yani üst makamlara bildirirler. İmamlar ayrıca Cuma günleri toplu zikirlerle Müslümanları bilgilendirir. Buna Cuma günü hutbeye çıkarak yaptığı vaazlar denir. Kuran’ı okur ve okunmasını emreden Allah’ı anlatır.

İmam Olma Şartları Nelerdir

Ülkemizde imam olmanın iki farklı yolu vardır. Öncelikle İmam Hatip Lisesi olarak da bilinen bu liseden mezun olmalısınız. Günümüzde sadece erkekler imamlık mesleğini üstlenebilmektedir. İmam Hatip Lisesi’ni bitirip takiben direkt olarak devlete imam olarak yani devlet memuru olarak çalışabilirler.

Memur olabilmek için KPSS sınavını geçmeniz ve imamın temel niteliklerini belirlemeniz gerekiyor. Taban puanını aldıktan sonra seçiminizi yapmanız ve Diyanet tarafından aday gösterilmeniz gerekmektedir.

4 Senelik üniversitelerin ilahiyat fakültesi bölümünden mezun olan kişiler de aynı derece de imamlık mesleğini sürdürebilirler. Bunun içinde KPSS sınavını yeterli temel puanlarla geçmek gerekir. Adaylar, gerekli puanlar alındıktan sonra Diyanet başkanlığı sayesinde bir ilin camisine atanır.

İmam Çalışma Saatleri Nelerdir

İmamlar 7/24 çalışan insanlardır. Sabah namazı olunca uyanırlar ve minareye çıkıp ya da çıkmadan ezan okurlar. Yani sabah ezanı 6 da ise yatsı ezanı okunup da cemaate kıldırıldıktan sonra işleri biter.

Ayrıca hafta içi hafta sonu far etmeksizin tüm cenaze işlemlerine giderler. Cenaze yıkarlar ve kuran okurlar. Tüm vakitleri bağlı bulunduğu ile ilçeye göre değişiklik gösteren çalışma saatleri vardır.

İmam Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir

Diyanet başkanlığının 2023’de belirlemiş olduğu bazı şart ve koşullara göre bir kimsenin imam olabilmesi için en az lisans okuması yani 4 senelik fakülte mezunu olması gerekiyor. Lise diplomasına ek olarak, bir ön lisans veya lise diploması gereklidir. Derecenin konusu İlahiyat olmalıdır.

Aynı zamanda bu kişiler için KPSS ve DHBT terimleri de aranmaktadır. İmam olmak isteyen kişinin en az lise diplomasına sahip olması gerekir. İmamlar kamu görevlisi oldukları için özel sektörler de çalışma şansları olmayan memur olurlar. Bütün camiler devlet kontrolü ve desteğinde olduğu için özel sektörde imam olarak çalışamazsınız.

İmam Maaşları Ne Kadar

İmamlar her devlet memuru gibi ortalamanın üzerinde bir maaş alırlar. Bu maaş 10 bin Türk Lirası gibi bir maaştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu