Halk Ekmek Açma Maliyeti, Kazançları ve Şartları Nelerdir?

Halk ekmek son zamanlarda artan ekmek fiyatları sebebiyle de halk tarafından daha çok tercih edilir oldu. Ekmek çeşitleri açısından fazlaca çeşit bulunduran halk ekmek, uygun fiyatları sebebiyle de oldukça fazla tercih ediliyor. Halk ekmek bir dükkan değil de daha çok belediyeden alınan izin ve de istek üzerine, kulübe tarzında açıldığı için daha kolay bir biçimde açılabiliyor.

Tabii ki bu kurulacak dükkanın parası da sizden temin ediliyor fakat bir dükkana göre daha az para harcamış oluyorsunuz. Ayrıca dükkanın açılacak yerine genel olarak belediye karar veriyor. Diğer İzinleri ve dükkanın kuruluş aşamasını ise siz halletmiş oluyorsunuz.

Halk Ekmek Açmak Mantıklı ve Karlı Mıdır?

Halk ekmek açmak özellikle şimdiki zamanda oldukça mantıklı ve de karlı bir iş olabilir. Ekmek hiçbir zaman bitmeyecek bir yiyecek ve en çok tercih edilen sofraların vazgeçilmezi bir yiyecek olduğu için herkes temin etmeye çalışıyor. Siz de bu şekilde her çeşit ekmeğin satıldığı bir halk ekmek açacaksanız iyi işletebildiğiniz takdirde iyi paralar kazanabileceksiniz. Açtığınız yer zaten işlek bölgelere konulduğu için oldukça fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Bunun dışında halk Ekmek bağımsız bir dükkan değil birçok şubesi olan belediyeye bağımlı diyebileceğimiz bir kurum. Bu yüzden tanındığı için ilk açtığınız andan itibaren adınıza da güvenilerek size birçok müşteri gelecektir. Ayrıca genellikle maddi durum açısından yüksek gelirli olunmayan semtlerde daha çok tercih edilen bir ekmekçi olması sebebiyle daha çok iş yapabilirsiniz.

Halk Ekmek Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Halk ekmek Açmak için gerekli olan para 55.000 TL ile 100.000 TL arasında değişebilmektedir. Bu para genellikle çoğu kişide aynı olur çünkü açılacak dükkan çeşidi ve alınacak malzemeler aynıdır. Halk ekmeğin neredeyse tüm şubelerinde genel olarak aynı ekmek çeşitleri satılır.

Lakin açılan yerin alım gücüne ve de satılan ekmeklerin miktarına göre bu miktar az veya çok olabilir. Farklı farklı ekmek çeşitleri olduğu için hepsinin fiyatı da farklıdır. Eğer pahalı bir ekmek sizin satış yaptığınız yer de daha çok tercih ediliyorsa bu ekmeklerden kazanacağınız para da buna oranla değişmektedir.

Halk Ekmek Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Halk ekmek açmak için direkt olarak belediyeye başvurmak gerekir. Diğer dükkan izinlerinde olduğu gibi bir beyanname vermeniz gerekir ancak bu defa açılış sürecinde ve açılacak yerin belirlenmesinde belediye size yardım etmelidir. Çünkü halk ekmek belediyeye bağımlı olarak gelişimini sürdürmektedir. Ayrıca buraya başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken bir bayilik bulup onlarla anlaşmaktır. Bunun için belirli olan yerler bulunmaktadır.

Diğer dükkanlardaki gibi tamamen kendi isteğinize göre bir yerlere anlaşmazsınız çünkü halk ekmek birçok bayisi bulunan bir ekmekçi. Her semtte ve şubesi bulunan her yerdeki ekmek çeşitleri ve de bu ekmeklerin lezzeti birbiriyle neredeyse aynı olmalıdır.

Halk Ekmek Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Halk ekmek açma izni almak için üsttede bahsettiğimiz üzere belediyeye vereceğiniz bir beyanname gerekmektedir. Bu beyanname sonucunda uygun görülürse ve anlaşma sağlanırsa size belge verebilecekler. Bu sayede yasal olarak halk ekmek açabilirsiniz.

Halk Ekmek Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Halk ekmek açmak için gerekli olan ilk belge T.C kimlik belgesidir. Bundan sonra kimlik fotokopisi ve adli sicil kaydı gibi belgeler istenir. Halk ekmek açmak için istenen belgeler genellikle e devlet üzerinden kolaylıkla çıkarabileceğiniz belgeler olmakla beraber bu belgeler değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden halk ekmek açmak istediğinize dair verdiğiniz beyanname sonrası belediyeden detaylı olarak istedikleri belgeleri öğrenerek bu sayede istediğiniz halk ekmeği açabilirsiniz.

Halk Ekmek Dükkanında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Halk ekmek dükkanında olması gereken bir malzeme bulunmamaktadır. Zaten içerisinde yalnızca bir oturma yeri ve raflar bulunur. Bu yüzden kasa dışında gerekli bir şey bulunmaz. Ekmekler ise bayilik tarafından temin edilecektir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi ise aşağıdaki bölümde belirttik. 

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır?

Halk ekmek bayiliği almak için belirli yerlerden ekmek almanız gerekir. Çok fazla çeşitte ekmek ve de diğer satılabilecek unlu mamülleri olduğu için dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Size bayiliği verebilmeleri için açtığınız yerin işlek olması, sizin güvenilir biri olduğunuza dair gerekli belgeler ve en önemlisi sizin satış yapacağınız yer de rakip bir dükkanın bulunmuyor olması.

Aynı zamanda bayilik alacağınız yerin sizin açtığınız yerin etrafındaki başka bir yere bayilik vermemiş olması da önemli bir husustur. Bayilikler genel olarak bir yere bayilik vereceklerinde bu hususlar dışında açılan yerin müşteri toplayıp iş yapacağından emin olmak isterler.

Ayrıca sizinde o dükkanı işletebilecek düzeyde biri olmanız da önemlidir. Bu yüzden açtığınız yeri dikkatli seçerseniz size bayilik verebilirler. Yani bayilik alınması için halk ekmek yeri dikkatlice seçilmeli rakip yerlerden uzak durulmalı ve özenle araştırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu