Evlere Temizlik İşi Fiyatları, İlanları ve Sigorta Primi 2023

Türkiye’de ve dünyada pek çok ev hanımın tercih ettiği bu iş, oldukça kazançlı olabilmektedir. Sıradan bir asgari ücretliden veya memurdan çok daha fazla para kazanabileceğiniz bir iş türü olan evlere temizlik işi şirket haline gelip daha da büyüdüğünde kazancınız çok daha artabilmektedir. Bu yazıda sizlere evlere temizlik işi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Evlere temizlik işi, 2 kola ayrılmaktadır. Bunlardan ilki bu işi yapmak isteyen birinin bizzat ev temizliğine gitmesi ve karşılığında ücret almasıdır. Diğeri ise kendisi çalışmayıp karşılığında ev hanımlarını veya diğer bayanları çalıştırarak onların çalışmaları üzerinden kar elde etmesidir. Elbette 2. iş fikri kulağa daha hoş daha kazançlı geliyor olsa da sektörü pek bilmiyorsanız, birinci iş ile başlamanız daha makul olabilir. İlk olarak yapmanız gereken iş bulmaktır, peki nasıl iş bulacaksınız?

Evlere temizlik işi bulmak istiyorsanız bu işi veren firmaların iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Ancak bu firmalar komisyonlu çalıştığı için büyük ihtimalle size az para vereceklerdir. İyi bir miktarda para kazanmak istiyorsanız müşterinize veya işvereninizi kendiniz bulmanız gerekmektedir.

Peki işveren nasıl bulunur? Bu işi yapan tanıdıklarınız var ise onlardan yardım isteyebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacaklardır. Eğer yoksa bu işin yoğun olarak yapıldığı yerlerden birine CV bırakarak iş aradığınızı belirtebilirsiniz.

Örneğin bir semtteki tüm veya çoğu ev sahibi, evlerinin temizliğini personellere yaptırıyorsa sizlerde yakınlardaki bir işletmeye CV bırakarak iş aradığınızı belirtin. O işletmeye gelen ev sahipleri görüp sizi arayacaklardır.

Evlere temizlik işinde kazanacağınız para miktarı yaptığınız işe ve kalitesine göre değişmektedir. Ortalama büyük bir villa da çalışıyorsanız günlük 200 TL para kazanırsınız. Haftada 5 gün çalıştığınızda alacağınız para aylık 4,000 TL olacaktır. Bazı küçük evlere gittiğinizde alacağınız para ise genelde 140-160 TL arasında değişebilecektir. Büyük evlerin işi ortalama 8-9 saat küçük evlerin işi ise 6-7 saat sürmektedir. 

Eğer kafanızda bu işi bir temizlik şirketi olarak yapma planı varsa, bu durumda hemen bir şirket açılışı yaparak ve size bağlı çalışacak 4-5 bayan bularak bu işi başlatabilirsiniz.Bayanları ve erkekleri sigortalı ve maaşlı bir şekilde çalıştırarak sizlerde bu işten iyi miktarlarda ekmek yiyebilirsiniz. Bu işi yaparken dikkat etmeniz gerekenn gerçekten kalifiye eleman bulmaktır.

ev temizlik fiyatları nedir

Belki sadece o elemandan ayda 200-300 TL anca kazanırsınız ancak kalifiye olursa her zaman müşteriniz bol olur. Bu iş şu şekilde işler.Tercihen 4 bayan eleman bulursunuz ve bu elemanları gelen işlere gitmelerini beklersiniz. 4 bayan eleman ortalama bir villayı 2-3 saat içinde temizleyebilmektedirler. 

Temizlik işi bittikten sonra personellerinizi başka işlere gönderir ve bu şekilde para kazanmaya devam edersiniz. 4 bayan personeli günde 5 kez işe gönderseniz 1,000 TL para toplar ve kendilerine toplam 500 TL dağıtır kalan 500 TL’de size kar olarak kalır. Çalıştığınız personeller kalifiye ise, daha fazla para verebilirsiniz.

Evlere Temizlik Fiyatları 2023

Evlere temizlik hizmeti özellikle de yoğun iş temposu altında çalışan ve evine gerekli zaman ayıramayan bayanların dışında, evlerini temizlemekte güçlük çeken ve partneri olmadığı için evde tek başına yaşayan bekâr erkeklerin sık sık almış olduğu hizmet çeşitlerinden birisidir. Talebin bu kadar büyük olması, beraberinde sektörü de oldukça genişletti. Bizler de Evde temizlik fiyatlarının ortalama araştırmasını yapan ve bu konuda dikkat etmeniz gereken konulara yönelik rehber niteliğinde bir içerik hazırladık.

Evde temizlik fiyatları evinizin boyutları kapsamında farklılık göstermektedir. Sizde takdir ederseniz ki 1+1 küçük bir daire ile çok odalı bir villanın temizlik rakamları aynı olamaz. Bizler sizin için Ülke genelinde ev çeşidine göre talep edilen tutarları ayrı ayrı listeledik.

  • 1+1 Evler için ortalama olarak 250 ₺
  • 2+1 Evler için ortalama olarak 300 ₺
  • 3+1 Evler için ortalama olarak 350 ₺
  • 4+1 Evler için ortalama olarak 400 ₺
  • Dubleks Evler için ortalama olarak 500 ₺
  • Tripleks Evler için ortalama olarak 500 ₺

Rakamlar bu seviyelerde olsa da bir diğer önemli konu bu hizmeti nereden alacaksınız, onları nereden bulabilirsiniz?

En Popüler Evlere Temizlik Şirketleri ve Online İlan Siteleri

En popüler evlere temizlik şirketleri ve online ilan siteleri birisi açılıp diğeri kapandığı için sürekli değişkenlik gösteriyor. Açıkçası bunu takip edebilmek bile gittikçe zorlaşmaya başladı. Fakat aslan değişmeyen bazı mecralar tabi ki var.

En bilindik kitle Facebook gruplarında bulunmaktadır. Bu gruplar içinde evinizin özelliklerini ve yapılmasını istediğiniz işlemi aktardığınızda sizlere fiyat ve süre bazında dönüş yapıyorlar. Ayrıca diğer kullanıcıların yorumlarına bakarak da alacağınız hizmete yönelik minik tahminler de yürütebilirsiniz.

Armut, mutlubiev ve diğer platformlar Sahibinden sitesi. Evet, meşhur sarı site olarak ünlenen bu sitede ağırlıklı olarak arabalar olsa da gereke şirketlerin gerekse de bireysel kullanıcıların temizlik ilanları azımsanmayacak kadar yüksek seviyelerde. Küçük bir araştırmayla bütçeniz kapsamında ideal bir hizmet satın alabilirsiniz. Ama seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var.

Eve Günlük Temizlikçi Çağırmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve günlük temizlikçi çağırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu hizmeti alacağınız kişinin güvenilir bir yapıda olması. Siz evde olabilirsiniz de olmayabilirsiniz de. Bu nedenle güvenilir birini araştırıp tercih etmeniz oldukça önemli. Dönem dönem siz evdeyken bir olmaması gereken birçok hadisenin gerçekleştiğine sahip olabiliyoruz.

Güvenilirliğinin sonrasında titiz olması, işini kendi işi gibi sahiplenerek yapması ve tüm detaylara dikkat etmesi de önem teşkil eden diğer detaylar. Seçiminizi yapmadan önce evde yapması gereken işleri mutlaka somut bir şekilde görüşün, hiçbir konu askıda kalmasın. Kılık kıyafeti bile önemli.

Bu küçük detay bile işine sadakati hakkında fikir vermektedir. Temizlik hizmetini aldıktan sonra mutlaka sizde personel evi terk etmeden kontrol edin. Belli başlı dip noktalar vardır, görünmeyen yerlerde yapacağınız kontroller sizlere tüm genel temizlik hakkında fikir verecektir. Kontrollerinizi yaptıktan sonra işlemi bırakması için müsaade edebilirsiniz.

Ev Temizliği İşçisine Sigorta Prim Detayları

Ev temizliği işçisine sigorta prim detaylarını mutlaka yerine getirmek zorundasınız. Çünkü kanuni olarak mutlak suretle onu sigortalatmanız gerekmektedir. Sigorta kapsamında eğer tuttuğunuz çalışan ayda 10 saatten daha az çalışıyorsa 5510’a mesaj atıyorsunuz ve günlük olarak hesaplanmış 1.7 TL iş kazası primini ödeyerek işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Bu işlemi yapabilmeniz için de işveren kaydınızın bulunması gerekli. Eğer daha önce kaydınız yoksa İŞVEREN TCKİMLİKNO yazarak yine 5510’a mesaj atabilirsiniz.

Bu yöntem dışında başvurunuzu www.turkiye.gov.tr uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz Uygulamayı açınca “e-hizmetler” menüsüne girin ve “SGK” bölümünü seçip “4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama” giriş yaparak çalıştırdığınız kişinin TC kimlik numarasını yazın.

İşi büyütmek için daha fazla bayan eleman alabilir ve işinizi büyütebilir kazancınızı artırabilirsiniz. Bu işe girmek istiyorsanız piyasayı iyice tanımalı ve temizlik personeline nerede ihtiyaç var iyi bilmelisiniz.

Özellikle lüks bölgelere gitmeli ve standart apartman dairelerinden kaçınmalısınız. Yeni kuracağınız işte bol kazançlar elde etmenizi umar ve iyi bir iş olmasını dileriz. Hepinize bol şans.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu