Düşük Maliyetli iş Fikirleri 2023

Para tüm insanlar için hayati önem arz eden bir olgudur. Her insan para kazanmak durumundadır. İş yaşamında ise insanların kendi istemlerine, yeteneklerine göre çok farklı türden iş kavramları çıkar. Kimi insanlar mutlaka kamuda çalışmak ister iken, kimileri de cazip iş olanaklarını ve imkanlarını düşünerek özel sektörde çalışmak ister. Bu iki olguya da uzak olanlar ise kendi işini kurmak isteyebilir. Burada da doğal olarak işin içine finans olgusu girer.

Çünkü eğer kişiye bir yerlerden kalan bir para yoksa, belli bir birikimi de yüksek miktarda yok ise o zaman doğal olarak az sermayeli iş fikirleri neler bilmek ister. Sanılanın aksine küçük paralar ile yüksek kazançlar elde edilebilmesi mümkündür. Bu yazıda da düşük maliyetli iş fikirleri hakkında bilgiler vereceğiz. Dilerseniz hemen başlayalım.

Türkiye’de Düşük Maliyet İle Neler Yapılabilir?

Türkiye’de düşük maliyet ile neler yapılabilir derseniz, buna ilk verilebilecek olan yanıt küçük bir çay ocağı açılması olacaktır. Bir çaydanlık, çay bardakları ile yapılabilecek son derece basit ve özel yetenek gerektirmeyen bir iştir.

Yine düşük maliyet ile yapılabilecek olan bir diğer iş evden yemek yapma işidir. Kişinin kendi yetenekleri doğrultusunda yapabileceği bir iş alanıdır. Özellikle evde olan ve çalışmayan kadınlar için son derece doğru bir tercihtir. Evden çeviri işi yapmak ve evde çocuk bakıcılığı yapmak da yapılabilecek olan düşük maliyetli işler arasındadır.

Düşük Maliyet İle Yüksek Kazançlı İşler

Yukarıda verilen fikirler size eğer yeterli gelmediyse ve küçük paralar ile daha yüksek kazançlar elde etmek istiyor iseniz o zaman emlak danışmanlığı son derece kazançlı bir iştir. Ayrıca benzer bir şekilde kurumsal danışmanlık, yönetim danışmanlığı gibi işler de yüksek kazanç getiren iş fikirleri arasında yer alır.

Yine benzer bir şekilde temizlik firması açmak da maliyeti düşük ama kazancı yüksek olan iş fikirleri arasındadır. Fotoğraf stüdyosu açmak, drone operatörlüğü yapmak da getirisi yüksek olan iş fikirleridir. Burada iş biraz da kişinin kendi istemleri yetenekleri ve bulunduğu yöre ile doğrudan alakalı olan bir durumdur.

Düşük Maliyet İle Kurulacak İşler

Oto yıkama firması açmak düşük maliyet ile kurulacak işler arasındadır. Eğer kişinin web tasarımı, SEO optimizasyonu gibi bir yeteneği var ise o zaman bu alanlarda da çalışabilir. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanlığı, düğün organizasyon işleri, küçük ev yemekleri restoranı açılması, takı tasarım dükkanı açılması, dış çekim fotoğrafçılığı, okul kantini açmak, tezgahta nohut pilav satmak gibi işler bu bağlamda verilebilecek olan işlerdir.

Düşük Maliyet İle İş Yapmak İsteyenlere Devlet Destekleri

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi de düşük maliyet ile iş yapmak isteyenlere devlet destekleri hakkında bilgi verelim. Elbette Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bu noktada yeni iş olanakları yaratma noktasında verdiği destekler vardır. Bu destekler hibe ve kredi biçimindedir. Hibe biçiminde olanlar geri ödemesiz olanlardır. Krediler ise düşük faizli ve geri ödemelidir.

Devlet destekleri içinde hibe almak için başvurulacak ilk kurumların başında KOSGEB gelir. KOSGEB destekleri girişimcilik programlarına devam ederek sonrasında hibe alınarak insanların girişimci olarak kendi işyerlerini kurabilir. Kadın girişimciler için rakam biraz daha yüksektir. Bunun için önce KOSGEB girişimcilik eğitimleri tamamlanmalı ve akabinde girişimcilik sertifikası alınmalıdır.

Teknoloji alanında yatırım yapmak isteyenler için de Tübitak destekleri vardır. Desteklerden faydalanmak için Tübitak sistemine ilk adım olarak kayıt olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu