Dünyanın Efsaneleşmiş 10 Şehri

Dünya tarihini etkileyen, gizemini günümüzde hala koruyan birden fazla şehir bulunmaktadır. Dünyanın efsaneleşmiş 10 şehrini sizler için hazırladık.

Dünyanın efsane olmuş şehirleri, günümüzde hala gizemini koruyan hikayeleriyle dikkat çekmektedir. İnsanlık tarihinden bu yana birçok yerleşim yeri, şehir oluşmuş bazıları önemini yitirip unutulurken bazıları önemini korumaya devam etmiştir. Bu yazımızda dünya tarihini etkilemiş, efsane olmuş 10 dünya şehrini sizler için derledik.

1. Machu Picchu

Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesine giren Machu Picchu bir İnka antik şehridir. Peru’nun Cusco şehrinde yer alan bu antik şehir And Dağları’nın arasında konumlanmıştır. Konumu nedeniyle fark edilmeyen Machu Picchu günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalabilmiş bir şehirdir. Şehir hakkında ortaya atılan teorilerden biri İnka asillerine ve din adamlarına ev sahipliği yapan bir şehir olmasıdır.

2.Calakmul

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Calakmul şehri, Meksika’dadır. Maya şehirlerinden biri olduğu düşünülen Calakmul, döneminin büyük güçleri arasında yer almaktadır. Maya arkeolojik alanı olarak görülen Calakmul’un yaklaşık olarak 50.000 kişilik bir nüfusa sahip olduğu düşünülmektedir.

3.Hatra

Dünyanın efsanevi şehirleri, arasında yer alan Hatra, Irak’ta Ninova şehrinde bulunan bir antik şehirdir. Partlar tarafından kurulduğu düşünülen Hatra, çöl Araplarının yaşadığı bir şehirdir. Güçlü şehirlerden biri olan ve yıkılması oldukça zor olan bu şehir Sasaniler tarafından yok edilmiştir.

4.Ani

Ani, terk edilen ve unutulmaya yüz tutmuş şehirler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni şehirde yaşanılan dönemde büyük bir depremin yaşanmasıdır. Deprem sonrası şehir boşaltılmıştır. Kars şehrinde yer alan bu antik şehir eski dönemler Ermeni Hükümdarlığı tarafından kullanışmış bir şehirdir. Ermeni Hükümdarlığı’na başkentlik yapması ile bilinmektedir.

5. Chan Chan

Dünyanın önemli antik kentleri arasında yer alan Chan Chan, Peru’da bulunan Colomb öncesi çağın en büyük şehri olduğu düşünülen bir kenttir. Kerpiç kenti olarak da adlandırılmaktadır. 140 yılında İnkalar tarafından işgale uğramış bir kenttir.

6.Leptis Manga

Leptis Manga, Roma İmparatorluğu şehirleri arasında yer alır. Libya’da bulunan Leptis Magna, 1982 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Roma kalıntıları arasında günümüze kadar ayakta kalan en iyi örnekler arasındadır.

7. Efes

Dünyanın en efsane şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti, Dünya Mirasları arasında yer almaktadır. Bir Antik Yunan kenti olan Efes, içerisinde yer alan Artemis Tapınağı sebebiyle oldukça önemlidir. Yapımının 120 yıl gibi bir sürede gerçekleştirildiği düşünülen Efes Antik Kenti yapılarının çoğunun yıkılmasına rağmen hala oldukça ilgi görmektedir.

8.Angkor

Angkor, Kamboçya’da bulunan bir şehirdir. Günümüzde UNESCO tarafından korunan bu kent Kimer İmpatorluğu’ndan kalan bir antik kenttir. Angkor Wat tapınağı sebebiyle oldukça ilgi gören bu kent, önemli miraslar arasında yer almaktadır.

9. Mesa Verde

Mesa Verde Ulusal Parkı, diğer antik şehirlerden farklı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado Eyaleti’nde bulunmaktadır. Bu ulusal parkta Pueblo halkına ait bir köyün kalıntıları yer almaktadır. Şehirde bulunan evler genellikle kerpiçten yapılmış veya mağara girişlerine inşa edilmiştir. Kare Kuleli Ev olarak da adlandırılan Mesa Verde UNESCO mirasları arasında yer almaktadır.

10. Petra

Petra, Ürdün’den bulanan bir antik kenttir. Akabe Körfezi ve Lut Gölü arasında konumlanmaktadır. Nebatiler’e başkentlik yapan Petra antik kenti, Roma İmparatorluğu’nun işgaline uğrayan kentler arasında yer alır. Dünyanın efsane antik şehirleri arasında yer alan Petra, kum ve kireç taşından yapılmış bir şehirdir. Amfi tiyatrosu ile dikkat çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu