Dünyadaki En İyi 10 Mimari Eser

Dünyada görülmesi gereken mimari eserler sayısı oldukça fazladır. Ama en gözde olanlarını sizler için yazımızda derledik.

Dünyanın en güzel 10 mimari eseri bir araya getirilirken zorlanılmakta, çünkü dünyada kıyaslanamayacak ölçüde güzel mimari eserler ve yerler bulunmaktadır. Bu mimari eserleri görmek ve buraların hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gezilebilecek en güzel mimari eserleri yazımızda derledik.

Parlamento Binası, İngiltere

Dünyanın en eski parlamentosudur. İngiltere’ye gidenler ve İngiltere fotoğrafları arasında muhakkak önünde çekinilmiş fotoğraflara rastlanmışsınızdır. 1000’den fazla odası ve 5 kilometre uzunluğu olan bina oldukça dikkat çekici bir mimariye sahiptir.

Empire State Binası, ABD

Oldukça görkemli olan bu bina 102 katlıdır. Modern bir yapısı olan bu yapı, kısa sürede tamamlanmış olmasıyla da oldukça dikkatleri üzerine çekiyor.

Pisa Kulesi, İtalya

1100’lü yıllardan bu zamana kadar gelmiş olan yapı çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Her sene biraz daha eğilen yapıyı pek çok ülkeden ziyaret edenler oluyor.

Kâbe, Suudi Arabistan

Kâbe İslam dini için kutsal bir yerdir. Hz. Muhammed’in doğduğu, yaşadığı ve yine defnedildiği yer olan Kâbe, oldukça fazla Müslüman tarafından her yıl umre veya hac vazifesi ile ziyaret edilmektedir. Kutsal topraklar olarak adlandırılan bu bölge her yıl belli zamanlarda ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ayasofya Camii, Türkiye

İstanbul’da gezilecek yerler listesinden en başta yer alan Ayasofya Camii, mimari açıdan oldukça görkemli ve etkileyicidir. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait olan bu yapının inşası 537 tarihinde bitmiştir. Bu kadar eskiye dayanan bir mimarisi olan camii, bugün hala pek çok ziyaretçi çekmeyi başarmaktadır.

Tac Mahal, Hindistan

Anıt mezar olan Tac Mahal, mimarisi açısından Hindistan’da gezilecek mimari yapılar arasında yer almaktadır. Türbe mimarisi şeklinde yapılan bu yapı, Mimar Sinan öğrencileri olan Mehmet İsa Efendi ve İstanbullu İsmail Efendi tarafından yapılmıştır.

Tac Mahal, hikayesi de olan bir mimari eserdir. Aşk uğruna yapılmış dünyadaki nadir ve önemli anıtlardan bir tanesidir. Dönemin kralı olan Babür Kralı Şah Cihan döneminde sevdiği eşi için yaptırılan bu eser, kralın başlattığı bir mimari yarışma ile yapılmaya çalışılmıştır. Yapımı 20 yıl süren yapı yarışma sonrası Mimar Sinan öğrencileri tarafından kazanılmıştır.

Notre Dame Katedrali, Fransa

Fransa’ya gidiyorsanız ve Fransa’daki en güzel mimari eserler görmek istiyorsanız kesinlikle ilk uğrak noktalarınızdan birisi bu katedral olmalıdır. Mimari bakımdan oldukça gösterişli olan bu yapı aynı zamanda 1163 senesinde yapımı başlamıştır. Ancak 15 Nisan 2019’da katedralde 8 saatten uzun süren bir yangın meydana geldi. Bu yangında yapının çatısı ve kulesi zarar gördü.

Kral Faysal Camii, Pakistan

Pakistan’da camii yaptırmak isteyen Suudi Arabistan kralı Kral Faysal, bu camii için 20 milyon dolar fon sağlamış ve uzun süren uğraşmadan sonra bu yapı ortaya çıkmıştır. Bu caminin mimarisi için 42 ülkeden pek çok kişi projeleri yarışmaya tabii tutuluyorlar.

Bunun sonrasında Türk mimar Vedat Dalokay’ın Türkiye’de Kocatepe Camii mimarisi için hazırladığı ama yapılmayan projesi bu yarışmayı kazanmıştır. Görkemli olan bu camii Pakistan’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Sidney Opera Binası, Avustralya

UNESCO tarafından Dünya Mirasları Koruma Listesi’ne alınan bu yapı, tasarımı ile mimarına bile ödül kazandırmıştır. Mimar tarafından bu güzel yapını masmavi okyanustan çıkan beyaz yelkenler olarak düşünülüp tasarlandığı biliniyor.  

Gize Piramitleri, Mısır

5 bin yıl öncesine dayanan bu yapılar, gizemlerini bugün bile korumakta ve hala ziyaretçi akınına uğramaktadır. Dünyada görülmeye değer en önemli yerlerden birisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu