Biyolog Olma Şartları Nedir? Maaşları ve İş İmkanları 2023

Biyoloji uzmanı olarak da tanımlanabilir. Canlılar üzerinde çalışmalar yapan insanlara biyolog denir. Bitki, hayvan vb. Her canlı üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar. İnsan üzerinde çalışmaları tıp alana yaptığından dolayı genellikle diğer canlılar üzerinde çalışmalar yaparlar.

Biyolog Ne İş Yapar?

Biyolog bilimsel araştırmalar yapar. Biyologlara bilim insanı da denilebilir. Biyolog olanlar eleştirel bir bakış açısı ile bakarak tüm incelemelerini bu bakış açısıyla geliştirirler. Biyologların görevleri ve sorumlulukları çalışacakları kurumlara bağlı olarak değişmektedir. Başlıca görevleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Tıp alanın herhangi bir hastalığı teşhis etmek, hastalığı incelemek ve bu hastalığı tedavi edebilmek için yeni yöntemler bulur veya bulunan yöntemleri geliştirir.
  • Organizmayı ve organizma çevreleri arasında olan ilişkiyi araştırır. Daha sonra biyolojik verileri toplar ve analizini yapar.
  • Tarım da olan ekosistem, bitki ve hayvanları inceleyerek tanımlarına yapar. Daha sonra ise bunları sınıflandırır.
  • Organizmaların fotoğraflarını çeker, örnekler toplar, ölçümler yapar ve çizim yapmaktadır.
  • Suda yaşayan canlıları, yani suda olan tüm bitki ve hayvanları incelemektedir.
  • Çevre kirliliği ve radyoaktif ile ilgi bilgiler toplar. Bunlar ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.
  • Yabani hayvanları inceler.
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğini ve en iyi nasıl yönetildiği ile ilgili planlamalar yapmaktadırlar.
  • Araştırmalarının sonuçlarını ise bir rapor şeklinde sunmaktadır.
  • Arazi ve sulak alanların potansiyel kullanımlarını belirler ve çevreye olan etkilerini de araştırmaktadır. Çevre koşullarını daha iyi hâle getirmek için de çalışmalar yapmaktadır.

Biyologların başlıca görevleri bunlardır. Fakat dediğimiz gibi çalışılan her kurum ve kuruluşa göre görevler değişmektedir.

Biyolog Nasıl Olunur?

Biyolog olabilmeniz için mutlaka 4 yıllık lise eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Yani liseden mezun olmanız gereklidir. Üniversite sınavına girip biyoloji bölümünü kazanmanız gerekmektedir. 4 yıllık biyoloji eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. 4 yıllık biyoloji eğitiminden sonra tabii ki biyolog olabilirsiniz. Fakat isterseniz üniversitede kalarak yüksek lisans da yapabilirsiniz. Yüksek lisansınızı tamamladığınız da ise akademisyen olabilirsiniz.

Bunlardan tamamen bağımsız olarak Laboratuvar Teknolojisi, Biyokimya Teknikerliği, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Laboratuvar gibi ön lisans bitirdiyseniz DGS sınavına girerek biyoloji bölümünü tercih edip 4 yıllık biyoloji okuyabilirsiniz. Bu yol ile de biyolog olunabilmektedir.

Biyoloji bölümünde fen bilimlerinin ağırlıklı olduğu bir bölümdür. İyi bir biyolog olabilmeniz için fen bilimleri derslerinizde başarılı olmanız gerekmektedir.

Biyolog Olma Şartları 2023

Biyolog olmak isteyenlerin canlılar familyasına ilgi duyması gerekmektedir. Araştırmayı seven ve merak eden biri olmalıdır. Yeni şeyleri öğrenmeyi sevenler biyolog olabilirler. Sayısal yeteneğinin gelişmiş olması da gereklidir. Biyolog olabilmek için ilk olarak TYT sınavında barajı geçmektir. Daha sonra ise AYT sınavına girerek biyoloji bölümünü kazanmak gereklidir. Bunlar mevcut ise rahatlıkla biyolog olabilirsiniz. Şartları bunlardır.

Biyolog Maaşları 2023

Biyologlar kamu kuruluşlarında sağlık hizmeti sınıfındadırlar. Biyolog unvanına sahipseniz kamu çalışanların da devlet memuriyetinde 8. Derecede 1. Kademede başlamaktadır. 1. Derecede 3600 olan ek göstergeden yararlanabilirsiniz. 8. Derecenin 1. Kademesinde ki bir devlet memuru 2023 yılı Ocak ayında 5.418 TL maaş alıyor. Temmuz ayında yapılacak zamda yani 2023 yılının 2. Çeyreğin de 5.942 TL olmaktadır. Bu rakam yardım olmaksızın bekar ve çocuksuz personele verilmektedir. Yardımlar hesaba katıldığında tabii ki rakam yükselmektedir.

Çalışılan yere göre de maaşlar da farklılıklar görülmektedir. Mesela Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı gibi yerlerde çalışan biyologlar kadrolu çalışıyor ise belirtilen miktarda maaş almaktadır. Özel sektörde çalışan biyologlar ise çalışılan yere göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 3.500 TL ile 4.000 TL arasında olmaktadır.

Biyolog İş İmkânları Nelerdir?

Biyoloji bir bilim dalı olduğu için sürekli yeni bilgiler eklenmektedir. Bu yüzden de iş imkanı genel olarak yeterli olmaktadır. Laboratuvar dışında karşılık bulan bir bölümdür. Özellikle sağlık alanında iş imkanı bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu