Bağ-Kur’lular için İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bağ-Kur’lular için işsizlik maaşı işsizlik ödeneği ülkemizde genel olarak işten ayrılanlara verilen bir maaştır. Çok düşük bir miktar olarak verilse bile işsiz olan herkes işsizlik almayı tercih etmektedir. Vatandaşlar, işsizlik ödeneği almak için gereken prim sayısını doldurmalıdır.

Bu prim numarasını doldurup doldurmadığınızı sistem üzerinden kontrol etmeniz mümkündür. Prim dolduğunda, alınan işsizlik maaşı miktarı da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle prim ne kadar düşükse maaş da o kadar düşük olacaktır, dolayısıyla daha yüksek maaş alabilmeniz için daha fazla çalışma ömrüne sahip olmanız gerekir.

Bağkur İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Kimler işsizlik maaşı alıyor? Bağkurlar işsizlik maaşı alıyor mu? BAĞKUR üyelerine işsizlik maaşı geliyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren BAĞKUR yani 5510 sayılı Kanun (4/1-b) kapsamında çalışan sigortalılar için “Esnaf Ahilik Sandığı” için prim kesintisi yapılacaktır. İşsizlik maaşı sadece 4/A’lıları kapsar. Ancak Bağ-Kur halkı için işsiz esnafı desteklemek amacıyla tıpkı işsizlik ödeneği gibi yakın zamanda Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak.

2020 yılında kurulacağı açıklanan Esnaf Ahi Fonu ile her esnaf ödediği primi alacak. Devlet, esnaftan kesilen sandık primine de destek verecek. Prim esas kazanç üzerinden %2 oranında belirlenirken, %1’i Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Yani Ahilik Fonu esnaflar için toplam asgari ücretin toplamının en az %3’ü oranında kesilecektir. Böylece işyerini kapatan esnafa yönetmelikle belirlenen belirli koşullar altında işsizlik maaşı belirli bir süre için ödenecek.

İşsizlik Parası Almak İçin Şartlar Nelerdir?

  • Son 4 ayda asgari ücretin üzerinde prim ödeyen kişilere 1.023,36 TL ödenmektedir.
  • Son 4 ayda 3500 TL’nin üzerinde prim ödeyen kişilere 1.400,00 TL ödenmektedir.
  • Son 4 ayda sigorta primi 6.000 TL’nin üzerinde ödenenlere 2.046 TL * işsizlik ödeneği ödenmektedir.

Bağkur İşsizlik Maaş Tutarı

Prim gününüz işsizlik maaşı alabilmeniz için önemlidir. Bağlı olanlar 120 gün boyunca sigorta ücretlerini ödemek zorundadır. Sigorta primleri 600 gün, 900 gün ve 1080 gün arasında değişmektedir. İşsizlik maaşı için alınan maaş da burada belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu