Antidepresan İlaçları Hakkında Her Şey ve Fiyatları 2023

Antidepresan ve depresyon ilaçları aşağıdaki durumlarda kullanılır;

 1. Bipolar bozukluk
 2. OKB yani obsesif kompulsif bozukluk
 3. Travma durumları
 4. Stres
 5. Kaygı
 6. Yeme bozukluğu
 7. Kronik ağrılar
 8. Panik atak gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde bir doktor gözetiminde kullanılır.

Mutluluk hapı antidepresan ile gülümseme neyi ifade eder?

Panik atak ve stres bozukluğu gibi durumlarda kişiler, günlük hayatla ilgili Pek çok konuyu kafasına takarlar. Yaşamı takıntı haline getirirler, bu şekilde olduğunda yaşadıkları hayattan asla zevk almaz daima bir Karamsarlık ve huzursuzluk döngüsü içerisindedirler.

Antidepresanlar, kullanıldığı takdirde de tam anlamıyla kişinin mutlu olduğu söylenemez. Ancak kişiler zihinlerindeki kötü düşünceleri (olumsuz düşünceleri) kendilerinden attıkları için sakinleşmiş olurlar. Sakinleşmelerine bağlı olarak da güncel hayat ve yaşamla ilgili daha olumlu düşünerek kaygıdan uzaklaşmış olurlar.

Kaygıdan uzaklaşmak onların mutlu olmasına yeter. Kişilerin antidepresan aldıktan sonra sakinleşmesine bağlı olarak mutlu olması, tamamen sahte bir mutluluk ya da %100 sıhhatli bir mutluluk olduğu anlamına gelmez.

Bu döngü, kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü kullanılan antidepresan türü ve kişinin özelliklerine göre farklı etkilerde bulunabilir. antidepresan kullandıktan sonra kişinin yaşadığı duygular gerçekliği ifade edebildiği gibi, kişilerin mutlulukları sahte de olabilir. Bu duruma açıklık getirilmesi gereken bir diğer konu da şudur ki; kişi, kasten sahte mutluluk sergilenmiyor.

Beyin kimyasından ötürü hayata olumlu bakıyor. Bu sakinleşmenin ve olumlamanın sonucunda da, kişiler yaşadıkları bir takım sorunları kafasına takmıyor. Bu şekilde, haplar ile birlikte mutluluk hormonu sağlanarak kişiler mutlu olmuş oluyor.

İlaç kullanmak yerine doğal antidepresanlar var mıdır?

 1. Vücudumuzun temel kaynağı olan su, bizim doğal olarak karşılayabileceğiniz en temel ve bir numaralı antidepresandır. Tükettiğimiz su miktarı bizim zihinsel ve ruhsal yorgunluğumuzun önüne bir set çeker.
 2. Omega 3 yoğunluklu beslenmek beyin kimyamızı iyileştirdiği için kişinin modunu yükseltir. Bu da kişiyi mutlu eder.
 3. Ceviz, badem gibi beyni geliştiren besinler tüketmek; fındık, kaju gibi sağlıklı besinler tüketmek serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayacağından ötürü bir numaralı antidepresanlar arasında sayılabilir.
 4.  Aynı şekilde yumurta yemek; süt, peynir ve süt ürünleri ile de beslenmek antidepresan etkisi yaratacaktır.
 5.  Soya fasulyesi, içerisinde bulundurduğu serotonin hormonu ile kişilerin mutlu olmasını sağlayacaktır. Kuru baklagillerden; kuru fasulye, nohut gibi Baklagiller mutluluk hormonu sağlamaktadır. Ve yine aynı şekilde muzun da serotonin hormonu salgıladığı Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
 6. Çok fazla olmamak kaydıyla çikolata tüketmek serotonin sağladığı gibi, şifalı pek çok bitkide de serotonin vardır. Bunlar arasında Ihlamur ve papatya çayını sayabiliriz.

Antidepresan kullanmanın zararları nelerdir?

İlaç, mideye gittiği için midede birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ve yanlış kullanılan antidepresanlar, beyin kimyasını bozduğu gibi bedensel bir takım rahatsızlıklarında ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir.

Antidepresanların yan etkileri nelerdir?

Kesin bir şey söylenmemek ile beraber kullanılan ilacın ve kişinin bünyesi ne göre Yan Etkiler değişmektedir.

 1. Midede yanma
 2.  Bedensel yorgunluk
 3. Mutsuzluk
 4. Kaygının artması
 5.  Stres, antidepresanların yan etkileri arasındadır.

Antidepresanlar reçetesiz verilir mi?

Pek çok antidepresan reçeteyle alındığı gibi reçetesiz olanlarda Elbette ki vardır.

Antidepresanlar alkol ile alınır mı?

İlaçların hiç bir çeşidi alkol ile alınamaz. Özellikle psikiyatri ilaçlarının alkol ile birlikte tüketilmesi önerilmez. Çünkü antidepresanlar, alkol ile tepkimeye girer ve kişiler nöbet geçirebilir. Aynı şekilde alkol ile alındığı zaman kan basıncında artma veya azalma olur. Bu da kişinin bilinç kaybına neden olur.

Antidepresanlar organlara zarar verir mi?

Çok uzun süreli antidepresan kullanımında, bu haplar böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Kişilerin, beden ve bünye özelliklerine bağlı olarak; kalp ve mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Pek çok ilacın yan etkisi olduğu gibi sürekli antidepresan kullanımında da bu oran oldukça düşük olsa da belli başlı organlara zarar verip organlarda hasar bırakabilir.

Antidepresanlar bağımlılık yapar mı?

Kişiye göre bu bağımlılık özellikleri değişebilir. Daimi ve uzun süreli kullanımlarda (antidepresanlar) genele bakıldığı takdirde herhangi bir bağımlılık yapmaz. Ancak istisnalar da Elbette ki vardır. antidepresan kullanan bireyler, antidepresanı bıraktıktan sonra ilaç yoksunluğu yaşarlar mı? Genel itibariyle antidepresan aniden bırakıldığında;

 1. Kaygı
 2.  Baş dönmesi
 3.  Sinirlilik hali
 4. Mide bulantısı ile kusma gibi

Sendromlar ortaya çıkar. Bununla beraber antidepresan, uzun süre kullanılıp aniden kesildiğinde birkaç haftalık bu yoksunluk yaşanabilir. Ancak diğer haplara oranla antidepresan kullanımı kesildiğinde yaşanan yoksunluk oldukça azdır. Kullandığınız antidepresanı iki aydan daha uzun süredir kullanıyor iseniz, antidepresan yoksunluğunu birkaç hafta yaşamanız küçük de olsa bir olasılıktır.

Antidepresan yoksunluğunu en aza indirmek için; azar azar kullanarak antidepresanı kesmeniz gerekmektedir. Ya da farklı bir ilaç ile bu yoksunluğu giderebilirsiniz. Ancak bu yoksunluğu gidermek için öncelikle doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun önerilerini yerine getirmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir yeni ilaca başlamamalısınız.

Bununla beraber antidepresanlar, kişiye kendini iyi hissettiğinden ötürü kişiler rahatsızlıkların düzeldiği kanısına varmaktadır. Bu kanı ile hapı kesmek isterler ve aniden hapı bırakırlar. Fakat ilacı bıraktıkları anda bu yoksunluğu hissederler.

Antidepresanlar kesinlikle kullanılmalı mıdır?

İlk olarak, Uzman doktora danışılmalı ardından tercihinizi yapmalısınız. Sizde meydana gelen bozukluk, ciddi bir bozukluk ise basit sebze meyvelerle doğal besinlerle bu bozukluğu giderilmeyebilirsiniz. Bu bağlamda ilaç kullanmanız kaçınılmaz olacaktır. Doktorunuzun önerisi ile antidepresan hap kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Ancak ufak çaplı kaygı bozuklukları, stres gibi henüz başlangıç seviyede iseniz doğal besinler; su, muz, omega-3, baklagiller tüketerek sizde meydana gelen bozukluğu en aza indirebilirsiniz. Elbette ki antidepresan hap kullanmak tercihe bağlıdır. Birtakım psikolojik rahatsızlıklar, doğal çarelerle düzeltilemez. 

Bu rahatsızlıkların tedavisinde mutlaka hap kullanılmalıdır. Örneğin, yüksek seviyede kaygı bozukluğu yaşayan bir birey ilaç kullanmadığı takdirde fizyolojik bir takım rahatsızlıklar bu kişide belirecektir ve bu hastalığı kontrol edemediği için de içerisinde huzursuzluk ve duygusal bir boşluk hissedecektir. Zaman zaman sinirlilik ve intihar düşüncesi kişide ortaya çıkacaktır.

Hamile kadınlar antidepresan kullanabilir mi?

Antidepresanlar içeriği bakımından bağımlılık yapmaz ve genel itibariyle organlara zarar vermezler. Bunun için hamilelik döneminde olan Hanımlar, antidepresanlarını aksatmadan düzenli bir şekilde kullanabilirler. Asla hiçbir antidepresan bebeğe zarar vermez. Elbette ki kullanacağınız hapı doktorunuza danışıp bu şekilde tedaviye başlamanız gerekmektedir. Bu konuda doktorlarınızdan destek almayı unutmayın.

Emziren anneler antidepresan kullanabilir mi?

Kullanılan ilaçlar süte geçtiğinden ötürü bu dönemde hap kullanılmaması önerilir ancak hastalık düzeyi oldukça yüksek seviyede ise çocuğa da zarar verme ihtimali varsa, ilacın muadili yani emziren annelerde kullanılabilecek ilaçlar tercih edilmelidir. Bunun dışında ruhsal sıkıntılar üst seviyede ise, anne ilacı kullanmaya devam eder. Ancak Bebeğe sut vermeyi keser.

Çocuklar ve gençlerde antidepresan kullanımı?

Antidepresan alınmadan önce bu konunun gerekliliği araştırmalıdır. Çocuğun Ve gencin bedeni çok taze olduğundan kullanılan ilacı kaldırmayabilir. bununla beraber, Eğer ilaç kullanmak şart ise tedavi Bu dönem çocuklarda ortalama 6-7 aydan daha da uzun sürebilir.

Aile sürece destek olmalı, öğretmende süreci desteklemelidir. Yapılan araştırmalar şunu söylüyor ki, 18 yaşın altındaki çocuklarda depresyon kullanıldığı takdirde beynin olgunlaşması engelleniyor. Beynin gelişimi kısıtlandığı için bu çocuklar ilerleyen yaşlarında yeterince olgunluğa erişemiyor. Bununla birlikte ergenlik çağında olan gençler antidepresan kullanıldığında intihar riski daha da artmış oluyor.

Yaşlılar için antidepresan kullanımı nasıl olmalı?

65 yaş üzerindeki hastalar, antidepresan kullandığında yan etkilerinin görülme sıklığı oldukça artmaktadır. Ayrıca yaşlılarda yalnızca psikiyatri ilaçlar değil tüm hapların kullanımında yaşlıların dikkat etmesi ve doktor gözetiminde bu ilaçları kullanmaları gerekmektedir.

Yaşlılık döneminde bazı organlar yetmezlik gösterebilir ve daha yavaş çalışırlar. Vücuda her hap alındığında emilimi yavaşlar. Artan yaş ile beraber vücut yavaş çalışmaya başlar. Bu şekilde olduğunda da bedene alınan her ilaç her doz bedenden daha geç atılmış olur. Bugün alınan ilaç ertesi güne belki de bir sonraki güne sarkabilir.

Bu yaşlardaki hastalar için antidepresan dozları artırılmak gerekiyorsa şayet bu doz artışı yavaş yavaş olmalıdır. Yaşlılar antidepresan kullandığında pek çok yan etki de beraberinde gelir. kalp ritminde bir takım bozukluklar, kaygı, huzursuzluk, tansiyon ya da tansiyon düşüklüğü, halsizlik, sersemlik yaşlı hastalarda meydana gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu