Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur Şartlar Nelerdir? 2023

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin üniversitelerin önlisans programlarından mezun olması gerekiyor. Gerekli AKTS puanına erişen 2 yıllık teknik isteyenler anestezi doktoru olmak istediklerinde ise 6 senelik fakültesi eğitimini alması gerekiyor.

Ardından TUS’a başvurarak 4 yıllık uzmanlık eğitimi alması şartı aranıyor. Anestezi teknikeri başarılı bir eğitim sürecinden sonra Devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde çalışabiliyor. Anestezi teknikeri acil servislerde anlık oluşabilecek hasta müdahalelerinde görev alır. Bu yönüyle el ve göz koordinasyonu her zaman için profesyonel seviyede olmalıdır.

Anestezi Teknikeri Nedir Ne İş Yapar?

Anestezi teknikeri hastanelerde anestezi uzmanına, hemşireye ya da ameliyatta vazife alan doktora yardımcı olan kişidir. Hastanın ameliyat korkusu varsa onu yenmesini sağlar, hastayı ameliyata hazırlar. Hastanın ameliyatın ardından bakımı ile görevlidir. Hastanın ameliyata taşınmasında süreçte ekipmanların temin edilmesinden yükümlü olan yardımcı eleman olarak düşünülebilir.

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin orada kullanılacak mekanik cihazlara yönelik bir ön bilgisi bulunması gerekir. Acil durumlarda tüm prosedürlere hakim olmalıdır. Bu noktada belirli bilgi ve beceriye sahip olması gerekir. Bazı durumlarda yoğun bir şekilde stres altında kılınabilir. Böyle bir süreçte bölgeyi sağlıklı bir şekilde yönetebilmesi gerekir. Mekanik becerilerinin el ve göz koordinasyonunun yüksek olması aranan özellikler arasındadır.

Yeri geldiğinde bireysel istendiğinde de takım olarak çalışabilecek performansı ortaya koyabilmelidir. Devlet hastanelerinde ya da özel sağlık kuruluşlarında hasta güvenliğini ve memnuniyetini sağlamakta, hastanın pansuman işlerini tamamlamakta, damar yolu açmada ya da kan alımını yapmada görevlendirilebilir Bu nedenle ortaya konan işte belirli bir beceriye sahip olması ve doğru bir planlama ile hareket etmesi gerekir.

Anestezi Teknikeri Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin meslek yüksekokullarında var olan anestezi programlarından başarıyla geçmesi ve yalnızca 2 yıllık bir eğitimi tamamlamış olması yeterli oluyor. Anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin öncelikle bu iş alanında sunacağı tüm şartlara hakim olması gerekiyor.

Acil durumlarda yapılacakların bilinmesi özellikle hayati tehlikesi bulunan kişilere kalp masajının uygulanması gibi anlık müdahalelerin yapılabilmesi gereklidir. Bu nedenle anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin unutmaması gereken yoğun stres altında çalışma performansını en iyi şekilde sunması gerektiğidir.

Anestezi Teknikeri Başlıca Görevleri Nelerdir?

Anestezi teknikeri büyük ya da küçük farklı ameliyatlarda cerrahi olarak yapılacak işlemlerin öncesinde anestezi uzmanı, hemşireye ya da doktora destekçi olan bir kişidir. Ortamda gerekli olan ekipmanların hazırlanması, malzemelerin yeterli ve uygun sayıda bulundurulması ve ilaçların hazırlanmasında görev alır. Bu konuda anestezi uzmanına yardımda bulunur.

Hastanın anestezi sonrasında bakımı, odaya taşınması, ameliyathane alanına götürülmesi, hastanın rahatlığının ve doğru bir ortamın sağlanabilmesinde yardımcı olan kişidir. Anestezi uzmanına her noktada yardımcı olur. Bozulmuş herhangi bir araç bulunuyorsa bunun departmana raporlanmasını sağlar.

Yapılacak ameliyat öncesinde stokların temin edilmesinden sorumludur. Odanın organize edilmesi onun görevidir. Anestezi uzmanının tüm talimatlarına cevap vererek hastanın özel olarak bakımının yapılmasını da sağlamaktadır.

Anestezi Teknikeri Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir kişinin maddi ve manevi olarak iki farklı süreci değerlendirerek avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koyabilmesi mümkündür. Bu açıdan zorlukları ve kolaylıkları da net olarak ortaya çıkmış olacaktır. Öncelikle bu meslekte bulunacak olan kişinin hasta ile tamamen ameliyat öncesi ve sonrası ilgileneceğini bilmesi gerekiyor.

Planda hastanın sürece hazırlanması ve süreç sonrasında takibinin yapılması yönü ile tüm sorumluluk anestezi teknikerine aittir. Burada bazen bireysel olarak çalışabileceği gibi bazen de hemşirelerle, anestezi uzmanı ile ya da doktorla aynı ortamda çalışmak zorundadır. Talimatların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. Bu da hızlı, planlı ve her ortama ayak uydurabilecek bir performansı gerektirir.

Olumsuzluğu açısından da düşünüldüğünde her an ne olacağı belli olmayabilir. Acil vakalarda yine her zaman için anestezi teknikeri görevdedir. Olumlu yanları ise çalışma saatleri sabah 8.00 ile akşam 17.00 arasındadır. Bazı durumlarda 16.00 civarında iş bitimi de gerçekleşebilir ve bu süreler arasında alınacak ortalama rakam 7.800 TL civarındadır.

Hastanede olmaktan, doktorlarla aynı ortamda çalışmaktan memnun olabilecek bir kişi için fırsat olarak düşünülebilir. Ancak gece nöbetleri ve hafta sonu çalışma şartı da bulunmaktadır. Acil ameliyatlarda görev alır. Aylık olarak ortalama 3 ile 6 arasında farklı nöbet tutma süreçleri bulunabilir.

Anestezi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi teknikeri olmak isteyen bireyler üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarından mezun olması gerekiyor. Ardından özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde görev alabiliyor. Özel hastanelerde alacağı ücret değişmekle beraber Devlet Hastanesi’nde kamuya bağlı olarak hizmet sunabilmesi için KPSSP93 puan türünden tercih yapabilmesi mümkün oluyor.

Bunun için TYT sınavına girmesi yeterlidir. Ortaya konan kariyere göre en düşük anestezi teknikeri maaşı 6.000 TL’den başlıyor. Ortalama maaş tutarı ise 7.800 TL’yi buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu