Anahtarcı Dükkanı (Çilingir) Açma Maliyeti ve Kazancı Nedir?

Düşük sermayeli işler arasında olan kilit açma işlemi ortalama 30-45.000 TL civarında tamamlanabilmektedir. Çünkü daha az cihaz gerektirir. Dekorasyon amacıyla gereken maksimum miktar 5.000 TL’dir. Ucuza mağaza açsanız bile mağazaya çok az insan girer. Para kazandığınız asıl yer karşınızdaki internetten olmaktadır. Bu sebepten dolayı reklamınızı iyi yapmanız gerekir. İlk çağrılan çilingir olmak amacındaysanız diğer çilingirlere göre daha çok girişim ruhlu olmalısınız. İşte burada reklama ihtiyacınız olabilir.

Broşür basmak ve dağıtmak, kartvizit yaptırıp herkese vermek, uygun fiyat sağlamak ve sosyal medya kullanımı reklam konusunda çok başarılıdır. Eve çilingir olarak giderseniz 30 dakikalık bir işlem için 100-200 TL ücret alırsınız. Çünkü bu ticaret hem yasal zorunluluk hem de beceri gerektiren bir emek işidir. Bu nedenle kapıyı sizden başka kimse açamaz. Dolayısıyla size tüm vatandaşın ihtiyacı vardır. Totalde aylık kazancınız en az 20.000 TL olabilir.

Anahtarcı Dükkânı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurulur?

Küçük bir yerde anahtarcı dükkânı açabilseniz bile herkesin görebileceği ve uğrak noktada olan bir ofis ya da imalathane kiralamalısınız. İmalathane olarak da kullanılacağından anahtar yapımı için bazı evraklar gereklidir.

Anahtarcı dükkânı açmak için gereken belgeler şunlardır: Bu belgeler illerde ki belediye isteklerine göre bazen değişir.

  • İki Adet Fotoğraf
  • Mukimlik Belgesi ve Kimlik Fotokopisi
  • Usta Olduğuna Dair Belge Ya Da Sureti
  • SSK’dan Alınan Tescil Belgesi
  • Mal Sahibine Ait Kimlik Fotokopisi
  • Kurumdan Alınan Vergi Levhası
  • Ticaret Sicil ve İmza Çemberi
  • Tutulan Dükkânın Kira Sözleşmesi Belgesi
  • İşyerine ait kroki
  • İtfaiye ASAT-Tuvalet Kayıt Sistemi ve Güvenlik Kameraları Varsa İşyeri Ruhsatı Değerlendirmesinden Uygunluk Alınmıştır Yazısı.

Anahtarcı Dükkânı Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Önemli bir işletme açmak istiyorsanız, meslek kuruluşlarından belge alabilmeniz ve kontrol sırasında elde ettiğiniz belgeleri kolayca kanıtlayabilmeniz gerekir. İşyerlerinin listesi, işyeri adresleri, kimlik ve ikametgâh bilgileri en yakın polise bildirilmelidir. Çilingirde çalışan herkesin sabıka kaydı olması ve hırsızlık gibi suçlara bulaşmamış olması gerekir.

Yine, işini bırakan kişiler yerel kolluk kuvvetlerine işten ayrıldıklarını bildirmelidir. Kazma ve Anahtar Makineleri ve anahtarları ticaret odalarından ve bu meslekteki tedarikçilerden temin edilebilir. Ticaret Odası tarafından verilmiş çilingir kartı taşımalı ve sol kolunuza takmalısınız. 16 yaşın altındaki çocuklar için tek seferlik kilit açma yasaktır. Bir müşterinin kilidini açarken, müşteri evin sahibi olduğunu belgelemelidir. Belge yoksa kilit açılmaz ve kişi ihbar edilir.

Anahtarcı Dükkânı Ruhsatı Almak için Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Girişimciler için en önemli çıkarımlardan biri daha az sermaye ile daha fazla para kazanmaktır. Çilingir dükkânı açmak da bu güzel fikirlerden biridir. Çok fazla yetenek gerektiren bir meslek olduğu için günümüzde bazı zorluklar arz etmektedir.

Elbette her işte olduğu gibi bu işin de kanunları vardır. Bu yasa, “anahtar satıcıları ve çilingirler” ile ilgilidir. Bu yasada toplam 11 madde bulunmaktadır. Kilit basmak ve kapı açmak için açılan dükkânlar yasaya göre böyle çalışır.

Anahtarcı Dükkânında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Malzemeler basit anahtarcı malzemeleridir. Örneğin maymuncuk, malzeme çantası içinde bulunan her şey, kesme aleti, anahtar çekme aleti vb. İnsanlar artık ihtiyaçları için internette arama yapıyor, bu yüzden internette mevcut bir siteniz olması gerekir.

Bilginiz varsa internet sitesi kurabilir, bilginiz yoksa internet üzerinden işletme kaydı yapan bir site ile aylık veya yıllık sözleşme imzalayabilirsiniz. Çilingirler sadece evinizin anahtarlarını yapmakla kalmaz, birçok kişinin arabaları ve motosikletleri için de anahtarlara ihtiyacı vardır. Hatta anahtarlarınızla birlikte anahtarlık dağıtarak kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu