Akıllı Telefonlarda Kolay Yoldan Kıble Yönü Öğrenme 2023

Akıllı telefonlardan kıble yönü öğrenmek için birçok uygulama indirebilirsiniz. Telefonu elinizde düz bir biçimde tutarken döndürerek yönleri deniyorsunuz ve telefon doğru bölgede size bir uyarı veriyor. Bu sayede açısı açısına kıble yönünü öğrenmiş oluyorsunuz.

Eğer tek uygulamayla emin olamadıysanız iki uygulama üzerinden deneyerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sizin için daha kesin bir yöntem olabilir. Ayrıca telefondan kıble yönü öğrenebilmek için telefonunuzun konumunu da açmanız gerekmektedir. Aksi halde uygulama sizin konumunuzu bilemediği için doğru yönü size gösteremez.

Güneş Yöntemi ile Kıble Yönü Öğrenme

Güneşin doğuş ve batış yönlerine göre kıble yönü bulunabilmektedir. Sabah güneşin doğduğu yöne doğru baktığımızda ön tarafımız doğu, arka tarafımız batı, sağ tarafımız güney, sol tarafımız ise kuzey olacaktır.

Bu yön tayinini yaptıktan sonra Türkiye’nin doğu bölgeleri için güney, batı bölgeleri içinse hafif güneydoğu yönü kıble olarak kabul edilebilmektedir. Bu yöntemi uygulardan önemli olan yönlere hakim olarak doğru şekilde hesap yapabilmektir.

Kolay Yoldan Kıble Nasıl Bulunur?

Kıble bulabilmek için güneş yöntem gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en kolayı uygulamadan direkt olarak yön tayin etmektir lakin uygulama olmadan bulmak isteyenler için yazının devamında doğal yöntemlerle bulma yollarından bahsedeceğiz.

  • Çubuk ile yön tayini yapabilirsiniz. Bunun için öğlen vaktini beklemeniz gerekmektedir. Saat 12 sularında gölge en kısa boyundadır. Bir çubuğu yere koyarak yönünü işaretleyebilirsiniz. Çubuğun gölgesinin yansıdığı yani işaretlediğiniz kısım güney yönü olduğundan buradan hareketle kıbleyi bulmuş olacaksınız.
  • Kol saatinizle de kıble yönünü bulabilirsiniz. Bunun için kol saatinizin akrebini güneşi işaret edecek şekilde tutun. Kol saatinizin akrebi ile 12 rakamının tam ortası güney kabul edilecektir. Buradan hareketle diğer yönleri de bularak kıble yönünü öğrenmiş olacaksınız.

Cep Telefonu ile Kolay Kıble Yönü Bulma

Cep telefonuna indireceğiniz uygulama ardından direkt olarak konumu açmanız kıbleyi bulmanızı sağlayacaktır. Telefonu önünüzde dümdüz tutup yavaş yavaş dönerek açıları bulmaya çalışmanız yeterli olacaktır. Uygulama doğru açıya geldiğinde yeşil gösterecek ve titreyecektir.

Cep Telefonu Kıble Bulma Uygulamaları

Kıble yönünü doğru bir şekilde bulabilmeniz için sitemizde birçok uygulama bulunmaktadır. Aralarındaki tek fark bazı uygulamaların yalnızca yön tayin etmiyor olması. İçerisinde dualar, namaz sonrası zikirler gibi başka dini içerikler bulunan uygulamalar da bulunmaktadır. İşte sizin için birkaç öneri:

  1. Kıble Bulma Pusulası: Bu uygulama içerik açısından yalnızca kıbleyi bulmanızı sağlayan bir uygulama.
  2. Namaz Vakti Pro: Bu uygulama adından da belli olduğu üzere namaz vakitlerini de gösteren bir uygulama. İçerisinde yakın camiiler, dini günler ve geceler, Esma-ül Hüsna, Kur’an’ı Kerim, dualar, dini hikayeler, dini rehber, kabe canlı yayını dini radyolar ve daha birçok içerik bulunmakta.

Bu iki örnek gibi daha birçok uygulama bulunmaktadır. Yani namaz vakitleriyle ilgili bir uygulama indirdiğinizde zaten kıble yönünü de gösteren içeriklere sahip oluyorlar. Lakin siz yalnızca kıble yönüyle ilgili bir uygulama da indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu