Adıyaman Tütün Fiyatları 2023

Adıyaman tütünü hakkında bilgiler olarak dünyanın en kaliteli tütünler ortalaması ile tanınmış olan Adıyaman tütünü genel olarak Adıyaman’ın Çelikhan ilçe ve köylerinde yetişmektedir. Adıyaman tütününü özel kılan yetiştirilme tarzı olmaktadır. Tütün hasat edildikten sonra kurutulup ayıklanmaya hazır hale getirilir. Tütün kalitesine göre üç çeşide ayrılmaktadır.

Seçilen tütünler çok kuru olursa biraz su ile ıslatılır ve büyük bıçaklar ile doğranır ve hazır hale getirilir. Adıyaman tütünü kalitesine, yumuşaklığına ve sertlik durumuna göre ayrılır. İnsanın boğazını yakmayan bir tütün olarak bilinir. Adıyaman tütünü çeşitleri bakımından birçok çeşidi bulunur. Adıyaman tütün çeşitleri şunlardır.

  • Sert ve ağır içimli olan Çelikhan tütünü
  • Orta seviye içimli olan Adıyaman tütünü
  • Hafif içimli Adıyaman tütünü
  • Parliament içimli olan Çelikhan tütünü

Adıyaman Tütünü Nereden Alınır?

Herkesin merak ettiği konulardan biriside Adıyaman tütünü nereden alınır? Öncelik ile bu tütünü satın almak istiyorsanız Adıyaman’da bulunan tütüncü dükkanları çarşısından orijinal olarak yetiştirilen tütünlerden bulabilirsiniz. Diğer yandan şehirlerde bulunan tütün bayilerinden sarılı ve açık olarak bu tütünleri alabilirsiniz.

Türkiye’de tütün yetiştiriciliği yapılan yerlerden de kaliteli tütünleri kolay bir şekilde alma imkanınız olur. Devlet tarafından onay verilen tekel bayilerinde orijinal Adıyaman tütünlerini uygun fiyat ile alma şansınız bulunmaktadır. Adıyaman tütün satıcıları içerisinde ana bayiler de bulunmaktadır.

Bu ana bayiler yurdun her tarafına Adıyaman tütünlerini göndermektedirler. Adıyaman tütünü olarak satış yapan kaçak tütün satıcıları da tütün satışını yapmaktadırlar. Fakat en güvenilir Adıyaman tütünü Tekel tarafından yetki verilmiş olan tütün bayilerinden temin edilebilir.

Adıyaman Tütünü Zararlı mı?

Adıyaman tütünü zararlı mı? Genel olarak tütünün bütün içimi çok zararlı olmaktadır. Olgun hale gelmeyen tütün tohumlarında nikotine rastlanılmamıştır. Tütünde bulunan nikotin oranları, tütündeki organlarda farklı olmaktadır.

Tütünün alt ve üst yapraklarında daha az nikotine rastlanılmıştır. Yaprağın yaşlı olan dokularında çok, alt ve iç bölmelerinde ise az miktarda nikotin olduğu tespit edilmiştir. Nikotinin tütün organları üzerinde dağılım şekli farklı olmaktadır.

Diğer yandan tütünün ekim yeri, havası, toprağı tütündeki nikotin oranlarını farklı yapmaktadır. Tütünde nikotin oranı en fazla yaprak kısımlarında daha sonra ise köklerinde olmaktadır. En az nikotin ise tütünün gövdesinde ve sürgülerde olur. Tütünde nikotin oranları tütünün dip yapraklarında başlayıp uca doğru azalmaktadır.

Adıyaman Tütünü Kilo ve Paket Fiyatları

Adıyaman tütünü kilo ve paket fiyatları kalitesine göre değişik olmaktadır. Adıyaman sert orta hafif kırmızı tütün fiyatı 50 TL ve 65 TL arasında değişmektedir. Adıyaman hafif içim tün fiyatı 44 TL ve 64 TL arasındadır. Adıyaman sert içim tütün fiyatı 40 TL ve 55 TL arasında değişmektedir.

Adıyaman orta içim tütün fiyatı 39 TL ve 54 TL arasında olmaktadır. Adıyaman tütünü paket olarak satış fiyatları da kaliteye göre değişmektedir. Ortalama 30 TL ve 35 TL arasında değişmektedir. Adıyaman açık tütün fiyatları kilo bazında 650 TL’ye kadar satılan tütünleri bulabilirsiniz. En ucuz sarma paket tütün 15 TL olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu