Acil Tıp Teknisyeni Olma Şartları ve Maaşları 2023

Sağlık sektörü eski zamanlardan günümüze kadar en önemli alanların başında gelmektedir. Acil tıp teknisyenliği de tıp sektörünün en önemli dallarından biridir. Acil tıp teknisyenleri sağlık alanının olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Acil tıp teknisyeni hakkında merak edilen akıllarda birçok soru vardır. Yazımızda bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Acil Tıp Teknisyeni Nedir?

Acil tıp teknisyenlerinin görevleri arasında kaza durumlarında ya da acil durumlarda hastayı en kısa sürede sağlık kuruluşlarına ulaştırmak vardır.

Genellikle ambulanslarda görev yapan acil tıp teknisyenleri, acil durumu bulunan hastalara ilk müdahaleyi yapmakla yükümlü olan kişilerdir. Acil tıp teknisyeni hastanın durumunu göz önünde bulundurarak ilk müdahaleyi yapar ve hastanın hayatını kurtarır.

Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

Acil tıp teknisyenleri olay yerine en kısa zamanda ulaşarak durumu kontrol altına almak zorundadır. Bu durum hasta için hayati önem taşıdığı için teknisyenlerin görevleri oldukça zordur. Peki, acil tıp teknisyenleri ne iş yapar? Acil tıp teknisyenlerin görevleri arasında şunlar vardır;

  • Gerekli ve zorunlu durumlarda ambulansı sürmek
  • Müdahale sırasında kullanılacak ekipmanların kontrolünü yapmak, eksikleri tamamlamak ve temizlemek
  • İlk yardım yapıldıktan sonra olay yeri ile ilgili rapor sunmak
  • Hastayı en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırmak
  • Gerekli durumda hastaya oksijen desteği sağlamak
  • Hastayı sağlık kuruluşuna ulaştırırken hastanın güvenliğini sağlamak
  • Hasta doğum yapıyorsa doğuma yardımcı olmak
  • Eğitim sırasında öğrenmiş olduğu teknikleri gerekli durumlarda hastalara uygulamak acil tıp teknisyenlerinin görevleri arasında yer almaktadır.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil tıp teknisyeni olmak isteyen kişiler ilk olarak gerekli eğitimleri almaları gerekmektedir. Üniversitelerde bu bölümü okumak gereklidir. Ancak sağlık meslek lisesinden mezun olan kişilerde mesleklerini ellerine alabilirler. Acil tıp teknisyeni olabilmek için üniversitelerde “Sağlık Bakım Teknisyeni” bölümü okunmalıdır. Ülkemizdeki üniversitelerin hemen hepsinde bu bölüm bulunmaktadır.

Acil Tıp Teknisyeni Olma Şartları Nelerdir?

Acil tıp teknisyeni olmak isteyen kişiler ilk olarak fiziksel yeterliliğe sahip olmalıdır. Çünkü teknisyenlerin görevi arasında hastayı sedyeye taşımak vardır. Acil tıp teknisyeni olma şartları arasında yoğun tempoda çalışacak irade olması vardır. Teknisyenler oldukça yoğun bir tempoda çalışmaktadır.

Acil tıp teknisyenleri gerekli eğitimleri tamamlamak durumundadırlar. Alanında başarılı olan kişiler tıp teknisyeni olma hakkı kazanırlar. Teknisyen olmanın bir diğer şartı ise askerliğini yapmış olmak ya da tecil ettirmektir. Bu şartları yerine getirebilecek olan herkes acil tıp teknisyeni olabilir.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2023

Acil tıp teknisyenleri maaşları, teknisyenin medeni duruma ve en önemlisi deneyimine göre değişiklik göstermektedir. Acil tıp teknisyenleri bölümden başarı ile mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulabilmektedir. Oldukça yoğun bir tempoda çalışan teknisyenler tecrübelerine göre maaş almaktadır.

Sektörde işe yeni başlayan bir teknisyen en az 3 bin lira maaş almaktadır. Alanında 5 yıllık tecrübe sahibi olan acil tıp teknisyenleri ise en az 4500 TL maaş almaktadır.

Acil Tıp Teknisyeni İş İmkânları Nelerdir?

Acil tıp teknisyenleri, alanlarından mezun olduktan sonra kolayca iş bulma imkanına sahiptirler. Ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olan bu mesleği birçok kişi tercih etmektedir. Alanından başarı ile mezun olan kişiler devlet hastanelerde ya da özel sektörlerde iş bulabilirler.

Deneyim ve tecrübe edindikten sonra teknisyenler güzel bir maaş alırlar. Ülkemizde bu mesleği yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Acil tıp teknisyenliği sağlık alanının en önemli alanlarından biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu