1 Ton Ayçicek Fiyatları Listesi 2023

Konu Başlıkları

1 Ton yağlık ayçiçeği hasatların başlaması ile yağlık Ayçiçek fiyatları belli oldu. Günlük fiyatları değişmekte olan bu ürünler çiftçiler tarafından sürekli takipte. Türkiye genelinde sıvı yağ ve kuruyemiş üretiminde ayçiçeğinin önemi oldukça fazladır. Ayçiçeği insanlar dışında hayvan beslenmesinde de ve sanayide de oldukça fazla kullanılıyor.

Çiftçilerin ürünlerin fazla olduğu şu zamanlarda satış fiyatlarını oldukça yükselttiler.. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre üretimde 10 bin dekara yakın bir artış görülmektedir. Ayçiçeği üretimi diğer tahıl ürünlere bağlı olarak ülkemizde oldukça fazla verim vermektedir.

Yağlı tohumlar satışın ayçiçeği yeni sezonda en büyük paya sahip ünlü markalar takiptelerdir.  Tarladan fabrikaya gidiş sürecinde önemli marklar çiftçi cinin yüzünü biraz güldürebilir. Eski tarihleri temel alarak kuraklık dönemi verimi oldukça düşürmüştü.  Bu kuraklık dönemi ürünlerde artış göstermiştir.

Yağlık ayçiçeği fiyatı şu şekilde belirlenmiştir

  • 1 Ton % 35-40 yağ oranı Ayçiçek alım fiyatı: 11500 TL
  • 1 Ton % 44 yağ oranı Ayçiçek alım fiyatı 12.500 TL
  • 1 Ton % 50 yağ oranı Ayçiçek alım fiyatı 13.400 TL

Dünya Ayçiçek Fiyatları Güncel

Dünya Ayçiçek için ekilen ayçiçekleri tarlaları 2017 yılında 6,7 milyon dekar iken 2021 yılında ise yaklaşık % 20 olarak artarken 8 milyona gelmişti. Şuan ayçiçeği 2021 yılında 2.22 milyona ulaşmıştır. Dünya genelinde yaşanan bazı olaylar Ayçiçek fiyatlarını oldukça yükseltmiştir.  Türkiye’de dış ticaret savaş sebep ile Ayçiçek yağ sektörünü oldukça geriye itmiştir. 

Oysa Ayçiçek yağı üretmek için öncelikle olgunlaşmış bitkinin çekirdekleri alınır. Daha sonra ay çiçekler aşamalar şeklinde tohumlar soyulur ve öğütülür. Soğuk presleme yöntemi ile çekirdeklerden yağ üretilir. Bu yapım aşaması dünya genelinde hep aynıdır.

Dünya genelinde artışlar ham ayçiçeği yağının tonu 2 bin 140 dolara yükselmiştir ve son dönemlerde taleplerin yetersiz kalması ile artış söz konusu olamadı. 

Dünya Ayçiçek fiyatları güncel olarak şu şekildedir Türkiye’de tarlada ki fiyatı çiftçinin yüzünü pek güldürmese de 9 liradan başlayan fiyat ile en yüksek 11 lirayı bulmuştur. Üreticiler ne kadar uğraşsa da Ayçiçek fiyatını 15 liraya çıkaramamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu